КПКОНПИ прати в прокуратурата ковид тестовете за ученици

снимка: Pixabay

Има данни за корупционни престъпления при обществените поръчки за доставка на бързи антигенни тестове за учениците, е заключението на Комисията за противодействие на корупцията КПКОНПИ, след като приключи  проверката в Министерството на здравеопазването. 

Нейният обхват бе четири процедури за закупуване на бързи антигенни тестове за ученици за откриване на SARS-CoV-2. Проверката е започнала на 9 декември 2021 г. от служители на дирекция „Противодействие на корупцията“ по сигнали и по медийни публикации за допуснати сериозни нарушения при избора на изпълнители. Изискани са документи, снети са сведения от министъра на здравеопазването и министъра на образованието, заместник-министри от МЗ, вкл. и от бившия заместник-министър Димитър Петров, както и началник-кабинета на същото министерство, от председателите и членовете на комисиите за обществените поръчки, от представители на търговските дружества – участници в процедурите.

Събрани са данни за промяна на условията по процедурите на етап подписване на договор, след извършена оценка и класиране на участниците. Установено е, че определени търговски дружества са били толерирани и определени доставки са били забавени, в резултат на което са били облагодетелствани фирми и това е довело до ощетяване на бюджета на Министерство на здравеопазването, гласи становище, публикувано днес на сайта на КПКОНПИ.

С решение на Комисията всички материали са изпратени на прокуратурата, поради наличие на данни за извършени корупционни престъпления.

Казусът с бързите тестове срещу коронавирус за децата учениците възникна в края на мандата на служебното правителство, когато освободеният през ноември зам.-министър на здравеопазването Димитър Петров обвини служебния министър Стойчо Кацаров, че тестовете са купени на завишени цени –  в аптеките стрували по 5-6 лева, а поръчката на едро била за 8,20 лева на тест. По думите му Кацаров еднолично е движил покупката на тестовете заедно с шефката на кабинета си Лидия Чорбанова, а процедурите били „нескопосани“, припомня правният сайт lex.bg.