Днес 30 юли 2018 г. Фондация Програма Достъп До Информация внесе искане до президента на републиката Румен Радев да върне за ново обсъждане от Народното събрание на законопроекта за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс.
"Смятаме, че това е един от най-мощните удари върху демократичната система и защитата на основните права на гражданите и юридическите лица от 1989 г. досега и представлява сериозна крачка назад в посока на авторитарната държава, в която липсва адекватен контрол върху законността на актовете и действията на администрацията и върховенство на закона", се казва в искането на фондацията, подкрепено от 50 български неправителствени организации.
Всички те се обединяват около тезата, че административното правосъдие е от фундаментално значение за защита на основните права на гражданите и юридическите лица, тъй като обхваща защитата на права като: правото на достъп до обществена информация, правото на защита на живота, здравето и околната среда, правото на защита от дискриминация, правото на защита на личните данни, защита правата на детето, защита на свободното движение (обжалване на 24-часовото задържане), защита на правото на собственост (отчуждавания), защита на правото на личен и семеен живот (евикции), защита при упражняването на трудови и осигурителни права, на икономическата свобода и конкуренцията при прилагането на регулаторни и лицензионни режими, защита в сферата на обществените поръчки, концесиите, данъчното право, защита на правото на убежище и много други.
Сред аргументите за връщане на законопроекта за ново обсъждане в пленарна зала са: приемането на текстовете в него при изключителна непрозрачност и процедурни нарушения; безпрецедентното превръщане на редица съдебни производства в едноинстанционни; многократното увеличаване на държавните такси по касационни жалби /б.ред увеличението за гражданите е 14 пъти, а за юридическите лица с нестопанска цел като сдруженията на граждани увеличението е 70 пъти/; за първи път в историята на административното правосъдие ще се събират държавни такси като процент от материалния интерес, като гражданите, търсещи защита в тези случаи ще бъдат натоварвани да плащат такси в размер до 4500 лв.;
С посочените изменения обикновеното 44-то Народно събрание, което заслужава да е с най-нисък рейтинг в историята ни, се подигра с принципа на чл. 120, ал. 2 от Конституцията, според който: „Гражданите и юридическите лица могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат освен изрично посочените със закон.“, пишат от Програма Достъп До Информация /ПДИ/ и 50-те НПО, които подкрепят искането за ново обсъждане на проекта за изменения на АПК.
В края на текста от ПДИ правят следната уговорката: "В случай, че в искането сме възпроизвели неточно някоя разпоредба от новоприетия ЗИД на АПК молим да бъдем извинени, но предвид състоянието на прозрачност на законодателния процес у нас, гласуваните в пленарна зала на второ четене текстове на приетите закони не са достъпни за широката публика преди обнародването им в Държавен вестник".
Пълният текст на искането може да бъде прочетен тук.