Липсата на образование гарантира бедност

снимка: burgas-podlupa.com

Най-значимият фактор за бедността е образованието - независимо от икономическата активност на лицата, по-ниското образование се отразява силно негативно на доходите и риска от бедност. Завършването на поне средно образование е ключово за намирането на работа и непопадане в групата на бедните, са заключенията на доклада „Образованието и заетостта като фактори за кривата на доходите и щастието в България“, изготвен от Института за пазарна икономика, който бе публикуван вчера. Според анализа на института рискът от бедност при хората със завършено поне средно образование е под 5%. Над 80% са безработните у нас с изключително ниски доходи и много високи нива на бедност, които имат начално или по-ниско образование. 60% от безработните с основно образование също са бедни. Голяма част от хората с много ниски доходи и високи нива на бедност живеят в малките населени места. Всеки трети в селата на практика е беден, което е поне три пъти повече спрямо бедността в големия град, сочи докладът.

Профилът на бедните обаче не говори задължително за тежки заболявания или липса на каквито и да е било трудови навици - поне 60% от бедните на 16 и повече навършени години са работили някога през живота си, а половината бедни декларират, че са в добро или много добро здравословно състояние. Което означава, че при провеждането на адекватни политики по отношение на тяхната заетост, те биха могли да изкарват прехраната си с работа, вместо със социални помощи. Отделен въпрос е кои работодатели биха наели лица с ниска или липсваща грамотност.

Докладът отчита връзката между доходи и щастие, като напълно естествено удовлетвореността от живота при по-заможните е почти два пъти по-висока спрямо тази при бедните.

И заключението: „Обсъждането на темата за бедността следва да е по-малко разговор за административното повишаване на доходите, обезщетенията и помощите и повече разговор за образованието и новите работни места. Водеща цел на политиките следва да е пресичането на пътеката от ниско образование към безработица и в крайна сметка бедност. Реформите в областта на образованието и пазара на труда, както и адекватна регионална политика са без алтернатива за повишаването на доходите“.

Целият текст на доклада може да се прочете тук http://ime.bg