Ако живеете в Севлиево или в някое от селата наоколо и този път може да гласувате с машина. Нищо ново, повечето от нас са свикнали с този начин на гласуване.
Само че месец преди предсрочните избори от парламентарната трибуна прозвучаха обвинения, които могат да разколебаят и най-убедения в тяхната изрядност. Обвиненията сочат, че машините, с които гласуваме, имат „наложени санкции за фалшификации". И че не са наша (държавна) собственост.
Как ни засяга това? Пряко.
Ако е вярно, доверието в начина, по който подаваме гласа си, стъпва на нещо гнило. Ако не е вярно, означава, че някой говори неверни неща преди избори. И едното, и другото са сериозни.
Factcheck.bg провери. А ние подреждаме фактите - спокойно и без да повтаряме чужди думи.
Какво точно беше казано
На 11 март 2026 г. Тошко Йорданов, заместник-председател на „Има такъв народ", заяви в кулоарите на Народното събрание, че компанията „Смартматик" - производител на машините у нас - има наложени санкции за фалшификации. Каза още, че нито устройствата, нито софтуерът са собственост на държавата.
Две тежки твърдения. Не мнения или подозрения, а твърдения за конкретни неща. Точно затова подлежат на проверка.
Защото тук не говорим за абстрактна политика. Говорим за действието, което извършваме в изборния ден - и разчитаме, че гласът ни ще бъде преброен честно.
Има ли санкции за фалшифициране на избори
Не. На „Смартматик" не са налагани санкции заради фалшифициране на избори. Нито в България, нито другаде.
Откъде тогава идва твърдението? От няколко различни случая, които в публичния разговор се бъркат в едно, докато се получи нещо, което звучи страшно. Нека ги разделим.
Първият случай е от президентските избори в САЩ през 2020 г. След загубата на Тръмп негови привърженици и близки до него медии заявиха, че машините на „Смартматик" са манипулирали резултатите. Звучи сериозно. Само че устройства на „Смартматик" са били използвани в един-единствен окръг - Лос Анджелис, Калифорния. Един. Твърдението за „масова манипулация" просто не стъпва на нищо.
И тук идва обратът. Тези обвинения не идват от разследвания или съдебни решения. Идват от политически изказвания. А когато нещата стигат до съда, се случва точно обратното - „Смартматик" завежда дела за клевета срещу тези, които ги разпространяват .
По делото срещу бизнесмена Майк Линдъл федералният съдия не оставя място за тълкуване: няма никакви доказателства устройствата на „Смартматик" да са проектирани или използвани за манипулиране на бюлетини. Нито едно от тях не е било свързано с интернет. Нито едно не е имало безжична връзка. Нито едно не е използвано за директно преброяване на гласовете. Точка.
По друго дело - срещу консервативния канал Newsmax - съдът определи твърденията за манипулация като фактически неверни. Newsmax предпочете да се споразумее, преди да влезе в залата.
Голямото дело на „Смартматик" срещу Fox News - на стойност близо 2,7 млрд. долара - все още е в ход. А Dominion Voting Systems, друга компания за машинно гласуване, вече получи обезщетение от почти 800 млн. долара от същата телевизия. Не са малко пари за „невинна" клевета.
Да, двете компании са били бизнес партньори за кратко, между 2009 и 2010 г. Оттогава работят отделно, но на онези, които разпространяват конспирацията, това не пречи да ги смесват.
Случаят с Венецуела
Тази история също е вкарана в дебата. Обикновено в съкратена версия, чиято цел е да плаши, не да обяснява.
Ето какво се е случило. През 2017 г. президентът Николас Мадуро организира спорен вот за Учредително събрание - без предварителен референдум. Правителството обявява висока избирателна активност - около 8 милиона гласували. Два дни по-късно самата „Смартматик" публично оспорва тези резултати. Заявява, че данните са манипулирани с поне 1 милион гласа. Десетки държави и международни организации отказват да признаят резултатите.
Изводът:„Смартматик" не е участвала в манипулацията. Тя е тази, която я разкрива и след скандала си тръгва от Венецуела. В преразказа обаче тази част някак отпада.
Обвиненията от Филипините
През октомври 2025 г. американски прокурори повдигнаха обвинения срещу бивши служители на „Смартматик" за подкупи на изборни длъжностни лица във Филипините. Според обвиненията между 2015 и 2018 г. тримата са платили около 1 млн. долара, за да получат договор с филипинското правителство.
Делото е за корупция - за начина, по който е получен договора, а. не за манипулиране на изборни резултати. Самата технология не е предмет на обвиненията, но заради случая изборната комисия на Филипините забрани на „Смартматик" бъдещо участие в избори в страната.
Да казваш „санкции за фалшификации" и да премълчаваш, че става дума за корупция при договор, а не за пипане на бюлетини, не е неточност, а подмяна.
Чия собственост са машините в България
Тук няма какво да гадаем. Фактите са в договорите.
Българската държава притежава 12 837 устройства за машинно гласуване. Първата обществена поръчка е обявена от ЦИК през ноември 2020 г. - за 9 600 устройства. Победител е българската компания „Сиела Норма", партньор на „Смартматик" за България. Договорът е на стойност 36 млн. лева. Преди изборите на 11 юли 2021 г. са закупени още 1 637 устройства директно от „Смартматик", а за вота през ноември - допълнителни 1 600.
Държавата притежава и изходния код на софтуера за гласуване - чрез Централната избирателна комисия. Авторските права върху софтуера остават при „Смартматик", но самият код е в ръцете на държавата. Това е като да си построиш къща по проект на архитект - проектът е негов, но къщата е твоя.
Устройствата се съхраняват в складове в София. Транспортът до секциите и софтуерът за всеки нов вот се осигуряват от „Сиела Норма" по обществени поръчки. Контролът се извършва от Министерството на електронното управление, Българския институт по стандартизация и Българския институт по метрология.
Какво е важното за нас тук
Когато човек от Севлиево чуе по телевизията, че машините „не са наши" и „имат санкции за фалшификации", нормално е да му стане неспокойно. Точно на това разчитат хората, които го казват.
Но фактите казват друго. Няма санкции за фалшифициране на избори. Няколко съдилища в САЩ са установили точно обратното. Машините са държавна собственост. Изходният код е при ЦИК.
Преди избори винаги ще има въпроси и е добре да ги има. Но едно е въпрос, друго е твърдение, което вече е опровергано и въпреки това продължава да се повтаря. За второто има дума - и тя не е „загриженост".
Ние направихме това, което можем: проверихме, подредихме и разказахме. Останалото е от вас.
Този материал е адаптирана версия на проверено съдържание на Factcheck.bg, създадена с помощта на ИИ инструменти в рамките на проект VALIDAI. Фактите са проверени от екипа на Factcheck.bg. Адаптацията е одобрена от редактор преди публикуване.