Местната политика е работата за хората и осигуряване на по добър живот

МЕСТНИ ИЗБОРИ 2018

Ценка Йонкова е била в изпълнителната и законодателна власт. Десет години (2007-2011 г.) е заместник-кмет в Община Севлиево с ресор „Образование, култура и социални дейности. Два мандата е общински съветник. Казва, че отговорността в изпълнителната власт е по-голяма, защото там се работи пряко с хората и за хората. Познава отвътре дейността на общинската администрация и механизмите, по които работи.

Къде се чувствахте по-уютно, госпожо Йонкова, в изпълнителната или в законодателната власт?

Насоките за развитието на общината се задават от кмета в общинския план за развитие, финансово се обезпечават  с общинския бюджет, който също се предлага от кмета и конкретно се реализират  от ръководния екип и служителите в администрацията. Те трябва 24 часа да са в услуга на жителите от града и селата. Така работихме при кметовете Йовко Йовков и Йордан Стойков. Затова и оценката на хората е за кмета и общинските служители. Честно ще споделя, че най-голямо удовлетворение съм изпитвала от работата си в местната власт.

Общинският съвет е мястото, където се одобряват общинския бюджет, наредбите и правилниците или образно казано – общинският съвет е светофара, който дава зелена светлина за харченето на парите, за реализиране на всички дейности в услуга на хората. Светлината може да е жълта или червена, ако предложенията, касаещи проблемите на  гражданите са нецелесъобразни и незаконосъобразни. Затова общинските съветници ни избират пряко гражданите, за ги представляваме и защитаваме интересите им. Да оправдая  доверието на хората за мен също е  голяма отговорност. Истинските, добрите и честните управленци се раждат такива, но се изграждат и доказват в професионалната и обществена ангажираност за хората.

Като общински съветник в опозиция през отиващия си мандат, за какво най-много съжалявате?

Всяка партия се явява на местни избори, за да ги спечели и така да реализира своите политики за подобряване живота на всички социални слоеве от населението. Тогава общинските съветници пълноценно могат се реализират. Когато сме в опозиция , картината е различна. Много подготовка и компетентност е необходима за да изкажеш несъгласие по дадено предложение за решение, което е жизненоважно за населението. Правила съм го многократно: за присъединяване на общинското дружество „Бяла“ към ВИК асоциацията Габрово; при продажбите на общинската собственост;  при опита да се приватизира общинския дял от фирма „Севлиевогаз 2000“ АД, за побратимяването с провинция Нанхай в Китай и др.

Съжалявам, че не успях да убедя колегите общински съветници да водим диалог и дискутираме по  време на заседанията преди да гласуваме. Не чух позиции и мнения най-вече на колегите от управляващото мнозинство по предлагани важни теми. Ще дам пример с утвърждаване на Общинският план за развитие (стратегически документ). Гласува се без коментар. За съжаление мога да дам много примери. Не я разбирам така отговорността на общинският съветник. Неудовлетворена съм, че съветниците от настоящия общински съвет не можахме да убедим себе си и докажем на нашите съграждани, че сме водещи в  местното самоуправление.

Може ли общинският съвет  да влияе върху местната политика  ако няма изразено мнозинство?

Може, ако опозицията е силна и градивна, а управляващите имат уши да чуват и очи да виждат  ежедневните проблеми на хората. Много е важна според мен  ролята на председателя на общинския съвет. Той трябва да има опит не само в професионалната си област, но и в политиката. Това гарантира взаимодействието с различните групи съветници и вземането на правилните решения. А местната политика е работата за хората и осигуряване на по добър начин на живот.

В този общински съвет управляващите от ГЕРБ нямаха мнозинство, но д-р Иванов го осигуряваше основно със съветниците от ДПС и други групи, които винаги подкрепяха мълчаливо  неговите предложения.

Според Вас, кои са приоритетите пред община Севлиево за следващите четири години?

Аз като ляво ориентиран човек, бих ги подредила така: демографската криза, образованието и младите хора, грижа за хората по селата, опазването на околната среда и чистотата в града и населените места.

Необходима ли е промяна в управлението в община Севлиево и защо?

През тези четири години в град Севлиево се случиха добри неща по отношение на реализиране на инфестиционни проекти, инфракструктурата и организирането на културни събития. Управляващите от ГЕРБ разполагаха с бюджет от 30 млн. лв. годишно, който не беше справедливо разпределен за населението от града и селата. Хората от селата са финансово ощетени и забравени. Не приемам последователната политика на кмета да се разпродава на всяка цена общинската собственост. Управлението на общинската болница с временно управляващ управител доведе до липсата на лекари специалисти, медицински сестри и санитари. За изразходените средства от общинския бюджет не беше представен отчет.

Още много примери мога да посоча,  но ще споделя за решението на Общинския съвет за обходния път.  Изведнъж десет дни преди изборите Общината и АПИ ще сключват споразумение за проектиране и изграждането му.

Промяна в управлението на местната власт е наложителна, но това  зависи от нашите  съграждани  на 27 октомври 2019 г.

Защо гласоподавателите да изберат листата на Коалиция БСП за България?

За първи път на местни избори БСП се обединява с левите партии АБВ, Движение 21, Партия на зелените и се явяваме о обща листа за общински съветници. Кандидатите на нашата коалиция са партийно оцветени и представляващи гражданите. Предлагаме нови, млади кандидати и такива с доказани  професионални качества и опит в местната законодателна власт.

Искаме  доверието на нашите съграждани, за да променим модела на управление и направим ежедневието на севлиевци  по здравословно и слънчево. Доказали сме че можем, ще го направим и сега заедно с кандидата за кмет Богомил Петков. 

текст: "Севлиево онлайн", съгласно договор

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ