Служебният министър на регионалното развитие Виолета Комитова се ангажира да провери какви средства са заложени в плана за възстановяване и устойчивост за ВиК сектора на област Габрово. Лаконичното "Ще проверим" тя изрече по време на парламентарен контрол и на въпрос от народния представител Крум Дончев (БСП за България). Между другото от отговора й стана ясно, че за трейсетгодишния проблем с безводието в севлиевско тя научила преди читири години, когато била министър в тогавашния служебен кабинет.
Дончев попита предвидени ли са средства и в какъв размер за додършване ремонта на довеждащия водопровод от пречиствателната станция в с. Стоките до с. Буря в севлиевска община.
Министър Комитова не каза нещо, което до момента не е известно. В ход е разработването на така нареченото регионално прединвестиционно проучване, което дава точна оценка на необходимостта от ВиК мрежите. То се финансира по сегашната оперативна програма 2014-2020, а възложител на обществената поръчка за избор на изпълнител на проучванията и на още пет области, е Министерството на регионалното развитие. В това прединвестиционно проучване ще бъдат определени приоритетните обекти, които ще очакват финансир ане през през следващия програмен период. Според МРРБ-министъра "в това проучване довеждащият източен водопровод, от пречиствателната станция до село Буря, е предмет на обследване, като средствата за довършване на подмяната му, ще се търсят чрез кандидатстване за финансиране по оперативна програма „Околна среда“.
Ето пълния отговор на министър Комитова:
„Дами и господа народни представители,
Уважаеми г-н Дончев,
С този въпрос, с водата на Севлиево, аз съм запозната още преди 4 години като зам.-министър в предишното служебно правителство. С голяма изненада разбрах тогава през 2017 г., че Севлиево от 30 години е на воден режим, наистина бях много изненадана, но ето, днес дойде повода да Ви разкажа какво
се е случило.
Този водопровод обхваща твърде много села. Села в Габрово – Камещица, Музга, Гъбен и тн., седем села от Община Севлиево – Богатово, Търхово, Крушево и тн., селищно образувание „Севлиевски лозя“. Много жители са засегнати от тази драма. В момента Вие знаете, тази територия продължава да се водоснабдява със стар водопровод, който е с етернитови тръби от средата на миналия век и става дума за едно трасе от 35 км., по което първо, че има много загуби, но през 2017 г. още разбрах, че подмяната на това трасе минава
през много труден терен и самият проект ще бъде труден.
Така или иначе, към днешна дата този проект е разделен на два участъка – първия етап е от пречиствателна станция за питейни води село Стоките до Севлиево и село Богатово (21 км., стойност около 18 млн.) и втория етап за град Севлиево и село Богатово до разпределителна шахта (през село Добромирка) – 13 км. и още стойност 5 млн. Така че, първо е необходимо да завършим цялата тази процедура, но към днешна дата не може да се каже, че нищо не е направено по въпроса.
Ще Ви кажа, че през 2017 г. МРРБ отпуска на Община Севлиево 400 хил. лв., които са за някаква подмяна. През 2020 г. МРРБ отпуска на Община Севлиево още около 10 млн., които са с две министерски постановления. Мога да Ви ги кажа точно кои са, които касаят отново за подмяна на части от водопровода. През 2021 г., на 15 април тази година, се отпускат още 730 хил. лв., тоест, дотук са отпуснати 12 млн. лв. по тази тема.
А сега, какво е направено, ще трябва да го проверяваме на място. Но какво предстои. За Област Габрово се започва разработването на така нареченото регионално прединвестиционно проучване, което дава точна оценка на необходимостта от ВиК мрежите. В момента се финансира по сегашната оперативна програма 2014-2020 и в нея ще се определят обектите, които са приоритетни, които ще бъдат определени за финансиране от ЕС през следващия програмен период. А в това прединвестиционно проучване, довеждащия източен водопровод, за който Вие питате от пречиствателна станция село Стоките до село Буря, е предмет на обследване, като средствата за неговото довършване на подмяната му, ще се кандидатства за финансиране по оперативна програма „Околна среда“.