"Не допускаме в XXI век да има хора без достъпна чиста питейна вода" - думите са на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, казани малко преди министърът да вгради капсула на времето с послание до бъдещите поколения в строежа на язовир "Луда Яна" край Панагюрище, на чието рестартиране бе даден старт този вторник. "Рестартираме строителството на язовира след 16-годишно прекъсване, за да може направеното от нас да утолява жаждата на млади и стари и да носи просперитет", е казала още министър Павлова, цитирана от електронното издание http://www.dnes.bg/. "Водата е извор на живот. Тя е началото на всичко. Символ е на чистотата и на здравето. Задължителна част е от обредите и вярванията за доброто. Водата носи плодородие, а по този начин и богатство, и щастие. Освен това, шепотът на водата е гласът на нашите предци. Затова и ние като тях трябва да отдадем почит на това природно богатство и да го ценим", се казва още в посланието, оставено от Павлова до следващите българи.
Изграждането на язовира ще струва 56,3 млн. лв., ще осигури питейна вода на 45 000 души. 80% от парите са заем, а 20% идват от държавния бюджет. Изграждането на яз. „Луда Яна“ ще бъде завършено в рамките на Проект за развитие на общинската инфраструктура, който се финансира чрез заемно споразумение от Световна банка. Строителството на яз. „Лудя Яна“ започва през 1986 г. и прекъсва през 2000 г. с изградена частично язовирна стена и допълнителни съоръжения.
Шест години преди да бъде спрян строежът на "Луда Яна", замръзва работата по лелеяната мечта на севлиевци - язовир "Мокра Бяла". Финансирането на обекта секва през 1994 година, пет години, след като е започнало строителството. За това време частично е построен път до каменната кариера, до отбивния тунел и от Валевци до язовирната стена. В зората на демокрацията е ударена и първата копка на отбивния тунел. По-голямата част от него е изградена - 202 метра, остават още 105 м.
По проект "Мокра Бяла" трябва да доставя 870 литра вода в секунда. Тогавашният план е предвиждал съоръжението да захранва с вода 66 селища от общините Севлиево, Габрово, Априлци и Дряново. Днес такова количество вода не е необходимо, тъй като по данни на ВиК "Бяла" за нормално водоподаване към града и селата от общината са достатъчни 320 литра в секунда.
След четири месеца на тежък воден режим, особено за живеещите в селата, някои от които изкараха лятото с вода по веднъж, най-много два пъти седмично, думите "Не допускаме в XXI век да има хора без достъпна чиста питейна вода" на севлиевци най-вероятно звучат лицемерно и обидно. И щом в посланието на министър Павлова до бъдните поколения от Панагюрско пише, че водата е символ на чистота и здраве, дали би ги изрекла и пред хората от Севлиево и севлиевските села?