Музеи и галерии стават класни стаи по проект на МОН

"Музеите като образователна среда" бе темата на състоялата се вчера в габрово среща между представители на училища, музейни институции и галерии от Габровски регион. Организатори бяха от Националния музей на образованието и Регионалното управление на образованието - Габрово. 

Целта на тричасовия работен форум беше да се представи Националната програма на Министерството на образованието и науката "Осигуряване на съвременна образователна среда" и конкретно модул "Музеите като образователна среда".

Старши експертът по обществени науки, гражданско образование и религия Деян Дойнов представи идеята, целите, финансирането и начините за кандидатстване с проекти по националната програма на МОН.

В модул "Музеите като образователна среда" министерството е предвидило 100 хил. лв. лева за следващата учебна година, а един от бенефициентите са  държавни и общински училища, другият - Националният музей на образованието с проект  Дни на отворените врати  "Старото школо разказва".

Идеята на МОН е минимум 8 000 ученици да проведат часове в музеите през учебната 2018/2019 г., като включените училища да не са по-малко от 300. Между училищата ще има и конкурс за най-добър урок в музея.

Представители на Дома на хумора и сатирата, етнографския музей на открито "Етър", музея за резбарско и зографско изкуство в Трявна, художествена галерия "Христо Цокев", Националния музей на образованието в Габрово и архитектурно-историческия резерват Боженци представиха възможностите за провеждане на задължителни, избираеми и факултативни учебни часове по общообразователните предмети за ученици до VII клас. Шестте институции показаха богати възможности за използване на съхраненото културно-историческо наследство в учебните програми, както и нови, съвременни музейно-педагогически методи за работа с деца и млади хора.

Началникът на Регионалното управление по образованието в Габрово Георги Маринов благодари на участниците във форума и лично на директора на музея на образованието Мая Карагьозова като подчерта, че общите партньорски усилия по темата за ефективното взаимодействие между училището и музея в полза на образователния процес имат принос, за да присъства регионът чрез Националния музей на образованието в националната програма на МОН. Маринов подчерта още, че РУО - Габрово няма да влияе административно върху проектите на училищата и всеки педагогически екип свободно ще избира с кой музей или галерия да работи, "защото не са важни тези 2500 лева, а нагласата да се приемат целите и замисъла на програмата и политиката на министерството".

Мая Карагьозова изрази изключително задоволство от факта, че се създава общ дух и обща нагласа за съвместна работа между културните и образователни институции, които за трети път през тази учебна година провеждат общи срещи на регионално ниво.