На косъм от нулев прием е ПГ „Марин Попов“

Буквално на косъм от нулев прием е Професионална гимназия „Марин Попов“, става ясно, след като от РИО оповестиха броя незаети места в паралелките на средните училища след второто класиране на завършилите осми клас.

Най-тревожно продължава да бъде положението в гимназия „Марин Попов“, но по всяка вероятност до нулева година няма да се стигне, смятат в Инспектората. Там очакват мотивиран доклад от ръководството на училището за това как ще се процедира до края на кампанията по прием. Най-вероятно децата, записали се в различните паралелки, ще бъдат обединени в една, „Механизация на селскотостопанство“. Стуацията обаче остава тревожна до 2 септември, когато трябва да приключи записването на новоприетите.  А тя изглежда така: в специалността „Сътрудник на малък и среден бизнес“, обявена като половин паралелка с 13 места, има записани трима и десет незаети места. В „Оператор в дървообработването“, също половин паралелка, има 13 свободни места от 13 обявени. В „Оператор в силикатното производство“, паралелка с 26 места, след второ класиране има незаети 23. А в „Монтьор на селскостопанска техника“ от 26 обявени места, свободни са 17.

В Професионална гимназия по механоелектротехника проблеми нямат - след второ класиране на кандидатите със завършен осми клас незаети са 11 места – 7 в професия „Електротехник“ и 4 в „Техник на компютърни системи“.

В Професионалната гимназия по транспорт и машиностроене в Градница почти сигурно е че ще изпълнят приема си, макар да е възможно да им останат малко незаети места. След второто класиране имат общо 17 свободни места в три паралелки – 4 в „Машинен техника“, 5 за заварчици и 8 в специалността „Техник на транспортна техника“.

Седем свободни места има в общообразователната паралелка на СОУ „Васил Левски“.

Със сигурност двете паралeлки за задочно обучение, които бяха разкрити в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и в ПГ „Марин Попов“, няма да ги има през новата учебна година, тъй като за нито една от двете няма кандидати.

На фона на цифрите по-горе, смятаме, че повече от хората, заети в образованието, трябва да се запознаят с изводите от одита "Професионално образование и заетост", извършен от Сметната палата. Одитираният е периода от януари 2012 г. до декември 2014 г. А в одита пише: "Съществуващата мрежа от професионални гимназии и училища с професионални паралелки не е съобразена и обвързана със социално-икономическите характеристики на съответния регион. Годишният държавен план-прием в държавните и общинските училища се извършва, без да има конкретни данни за потребностите на пазара на труда. Липсва единна система за планиране на държавния план-прием. 

Общият брой на отпадналите ученици от системата на професионалното образование е 18 364. Данните показват постоянна тенденция на увеличаване на отпадащите ученици от него, което е тревожен факт. Причините са различни - липса на интерес към този тип образование, очаквания за нископлатен и непрестижен труд, регионално и демографско развитие, социални, микро и макроикономически фактори, глобализация и адекватна реакция на отговорните институции".