Над средния за страната е резултатът на четвъртокласниците от област Габрово от националното външно оценяване по български език и литература (БЕЛ), по данни, предоставени на "Севлиево онлайн" от Регионалното управление по образованието в Габрово. По данни на Министерството на образованието област Габрово е на четвърто място в страната по успеваемост на изпита в 4 клас. На първо място е София-град, следван от областите Смолян и Варна.
При среден успех за страната от 70.5 точки (резултатите в 4 клас се оценяват по точкова система, а не с оценка от 2 до 6, б.р.), учениците от областта са изкарали средно 72.91 точки на изпита по БЕЛ. Това е по-добро от миналогодишното им представяне, когато от същия изпит резултатът е бил 54.5 точки. По математика успехът в област Габрово е почти колкото средния за страна - при среден за страната 64.4 точки, децата в габровско имат 63.85 точки.
По БЕЛ най-добре са се справили четвъртокласниците на габровското основно училище "Ран Босилек". След тях са учениците от училище "Райчо Каролев", Начално училище "Васил Левски" и "Неофит Рилски", всичките в Габрово.
Над националния резултат е средния успех по БЕЛ на четвъртокласниците от Средно училище "Васил Левски" в Севлиево - 76.05 точки. Училището е и на второ място в областта по брой отлични оценки - 31 по БЕЛ и 22 по математика. От СУ "Васил Левски" е и единствената ученичка в община Севлиево, която има максимума от 100 точки по математика - Марая Савчева.
Основно училище "Стефан Пешев" е с резултат по БЕЛ от националното външно оценяване в 4 клас 69.6 точки и заема златната среда сред общо 21 училища в областта.
Общият брой на отличните оценки на изпита за областта е 414, като 262 са по български език и литература, 152 са по математика.
Като много добро оцениха от Регионалния инспекторат по образованието в Габрово представянето на децата от училищата в селата на община Севлиево. Няма училище, в което децата да не са се справили по БЕЛ, повече затруднения са имали с математиката, каквато е равносметката изобщо за този изпит в страната.
От Министерството на образованието и науката обясниха, че задачите с избираем отговор по български език и литература проверяват предимно езикови знания с приложен характер. Резултатите показват, че учениците успешно разпознават представки и синоними, като цяло разбират смисъла на прочетеното и значението на думите в контекст. На диктовката успеваемостта в страната е 75%, а на творческата задача – 63 %. Творческата задача показва, че учениците могат да създават собствен текст с помощта на картини и повечето от тях правилно обвързват действията на героите с изобразеното. Учениците са неуверени да предадат емоционалното състояние на героите и се затрудняват да поставят заглавие.
Задачите с кратък свободен отговор дават информация дали ученикът се ориентира в съдържанието на текста. 62% отговарят на въпрос, който изисква разбиране на причинно- следствени връзки, но 41 % не могат да посочат доказателство за отговор с примери от текста.
По математика децата са се затруднили най-много при намирането на липсваща цифра в израз, свързан със събиране на четирицифрени числа. При задачите със свободен отговор учениците най-успешно са се справили с рационалното пресмятане на числов израз, а най-ниски са постиженията им на задачите за намиране на лице и обиколка на правоъгълник и за работа с мерни единици.