Находки от Хоталич в изложбата "Българска археология 2017"

Пищното украшение с над 10 000 мъниста е принадлежало на млада жена, но достатъчно зряла, за да създаде семейство.

За първи път експонати, открити при разкопките на крепостта Хоталич край Севлиево, ще бъдат показани в най-престижната археологическа изложба "Българска археология 2017". Изложбата е традиционна и се показва винаги за Деня на археолога - 14 февруари. Тази година тя ще бъде открита два дни по-късно, на 16 февруари от 18.00 часа в Националния археологически институт с музей при БАН.    

Изложбата се организира за единайсти път и показва постиженията на българската археология през изминалата година. Тази година в нея ще бъдат представени 340 експоната от 22 обекта, сред които герданите от над 10 000 стъклени мъниста, които миналото лято бяха открити при разкопки на Хоталич и възстановени от британски студентки по археология. За да се извадят тези няколко хиляди мънистата младите археолози бяха пресяли около 10 кофи с пръст, а после всяко от мънистата четирите англичанки измиха и нанизаха едно по едно. 

Редом с находките от Хоталич гостите ще могат да видят антропоморфните статуетки от къснонеолитното селище при Дамяница, златна огърлица от Хераклея Синтика и много други.  

Изложбата предстои да бъде посетена от участниците в делегациите, които са у нас по повод българското председателство на Съвета на Европа, а това е шанс уникалните находки от Хоталич да бъдат видяни от повече хора.