За дванайсти път учениците от ПГМЕТ „Ген Иван Бъчваров“ в Севлиево участваха националното състезание "Най-добър техник в машиностроенето", чийто домакин за седемнайсти път бе ПТГ „Васил Левски” в Горна Оряховица. Надпреварата се проведе на 11 март и бе между 90 ученици от 42 професионални гимназии от цяла България.
След успешно проведен училищен кръг в севлиевскакта гимнация "Ген. Иван Бъчваров", в който се явиха шест участници, за Горна Оряховица бяха избрани двама ученици - Ивайло Петров един от 10-ти и Борис Тодоров от 11-ти клас, и двамата обучаващи се по специалността „Машинен техник”. Те бяха водени от инж. Николай Колев.
Достойно представиха своето училище двете момчета, които се класираха отборно на 6-то място с 144 точки от 42 професионални гимназии, а индивидуално Ивайло Пламенов Петров от 10”б” и Борис Тодоров Тодоров от 11”б” клас се класираха на 11 и 17 място от 90 участници.
Учениците решаваха тест от 40 въпроса и две приложни задачи. След проверка, комисия определи най-добрите в индивидуалната и отборна надпревара. Победителите получиха сертификати за прием без приемен изпит в техническите университети в страната.
Състезанието „Най-добър техник в машиностроенето” се провежда от 1999 г. в горнооряховската техническа гимназия. Възникнало е като регионално по идея на Фондация „Милен Григоров”, която продължава да е съорганизатор. От 2009 г. е включено в календара на МОН и е обявено за национално. Състезанието се признава за приемен изпит в ТУ – Габрово, ТУ – София, ТУ – Варна, ТУ „Ангел Кънчев” – Русе и Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски” – София
По време на официалното откриване на състезанието заместник-министър Мария Гайдарова прочете поздравителен адрес от името на министъра на образованието проф. Николай Денков. Адресът бе връчен на директора – домакин инж. Димитър Станчев със заръка да запази и развива традицията. Гости на националната надпревара бяха и инж. Розалия Личева, началник на РУО – Велико Търново, Милена Николова, директор на дирекция „Образование, култура, младежки дейности и спорт, социални дейности и здравеопазване, международни връзки”, представители на технически университети от страната.
Представителите на университетите поздравиха участниците и им пожелаха успехи в трудната но престижна професия Машинен техник.
Представителите на професионалните гимназии и техническите университети, заедно с гостите, имаха възможността да дискутират бъдещето на професионалното образование в България. Заместник-министър Гайдарова увери, че министерството е решено да наблегне на дуалната система за образование и работа. Тя подчерта, че е много важно да се чуе гласа на бизнеса и приемът да се съобрази с потребностите на индустрията в съответните региони. „Не можем насила да спрем децата, искащи да учат в езикови гимназии, но можем да направим професионалните училища по-привлекателни за тях”, отговори Мария Гайдарова на въпроса „Защо държавата не ограничи приема в езикови паралелки?”