Наши ученици участваха в британски парламентарен дебат

Радинка Стефанова от 10 "а" клас и Васил Дочев от 11 "а" клас на ПГМЕТ "Ген Иван Бъчваров" представиха училището и града ни в националното състезание по речи и дебати, което се проведе от 24 до 26 юни в Пазарджик. Нашите ученици бяха сред седемдесет и двамата от цялата страна, на възраст от 14 до 21 години, разделени в 36 отбора, всеки от по двама души. Те трябваше да представят своите аргументи и защитят позицията си по дискутираните теми. А темите не били за подценяване, сподели треньорът на севлиевския отбор, преподавателят по литература Емилия Петрова. Ето някои от тях: "Великобритания ще получи преференции от ЕС?", "Гей прайдовете вредят на LGBT обществото", "Трябва да се забрани използването на лични данни в медиите?", "Правителството  трябва да разреши използването на "течен късмет“ в играта Куидич /по Хари Потър/". 

Никой от дебатьорите не е знаел предварително темите на сблъсъка, разказа още г-жа Петрова. А това предполага изключителна подготовка от тяхна страна за всички актуални събития и проблеми. Имали са единствено 15 минути преди състезанието, за да структурират аргументите си и да осмислят речите си. А елементът на изнада освен, че затруднява участниците, прави играта изключително динамична и интересна.

Британският парламентарски дебат имитира случващото се в британския парламент, където всяко предложение за промяна или приемане на закон се прави пред двете камари на парламента - на общините и на лордовете.

Оттам и характерното за британския парламентарен стил дебати, че един срещу друг се изправят не два, а четири отбора - по два от страна, т.е. има два утвърждаващи отбора /откриващо и закриващо правителство/ и два отбора в опозиция /откриваща и закриваща опозиция/. Съдийският състав е от 22-ма души, предимно студенти и успешни международни състезатели.

"Учениците  от ПГМЕТ,, Ген. Ив. Бъчваров“ приеха състезанието като прекрасно преживяване, среща с можещи и знаещи хора, отдадени на кауза", не скри удовлетворението си от Радинка Стефанова и Васил Дочев техният треньор г-жа Петрова. Тя е убедена, че тези млади хора желаят да развиват своите умения за публично говорене, аналитично мислене, синтез на аргументи и презентиране, които безспорно са ключови умения за 21 век. Освен това се гради уважение към позицията на другите, развиват се и тренират ораторски умения и спокойствие, които са задължителни когато говориш пред хора. "Дебатьорите на национално ниво имат изключително добро присъствие, дикция, самообладание. Въздействието е комплексно и се развиват умения, полезни в професионален план, и в житейски смисъл, ето защо работата в тази посока ще продължи", ангажира се Емилия  Петрова.