Навършват се 142 години от обесването на Стефан Пешев

Пушките пукнаха в памет на героя Румен Гатев и Стефан Попов от дружество "Традиция" в Севлиево

"Жътва е сега. Пейте робини тез тъжни песни..." - гласът на 15-годишния Румен Гатев кънти над гроба на Стефан Пешев. Вятърът гаси свещите, подпрени на каменния постамент на надгробния паметник. Гръм. Пукот от пушки, мирис на барут...И минута тишина. 

Така шепа севлиевци почетоха днес по обед 142 години от обесването на Стефан Пешев. Честването организираха от сдружение "Традиция" - Севлиево, чийто председател Стефан Попов дойде на поклонението облечен като войвода - с шаячни потури и елече, втъкнати в пояса ятяган и пистолет. Облечен като войвода бе и Румен Гатев, а носията сам си сглобил, събирайки оттук оттам отделните й части. 

Румен Гатев - момчето, което рецитира със сърцето си

Стефан Пешев е обесен на севлиевския площад на 25 юни 1876 г. "за назидание, че е организирал възстание", припомни Стефан Попов. "Жертвал е себе си, завещавайки ни, че не бива да се примиряваме с неправдата. Негови са думите "Продай си нивата, купи си пушка". Защото  името на свободата трябва да се изгорят всички мостове, които ни откъсват от заветната идея", каза в словото си Попов. 

Гробът на Стефан Пешев се намира в двора на църквата "Света Троица". По-късно в него е погребан и бащата на революционера. Мястото е тихо и сенчесто. Големи чемшири почти скриват надписа на надгробния паметник. Не е това причината обаче мнозина севлиевци да не знаят къде е погребан героят? На гърба на храм "Св. Троица" огромна бронзова плоча указва, че на това място са гробовете и на Йонко Карагьозов - зам.-председател на севлиевския революционен комитет, на касиера на комитета Иван Преснаков, учителя Никола Дабев, свещеник Радион Михов от Ново село, Христо Филев от Кръвеник, Павли Венков от Велчово и Велчо Цочев от Ново село. Плочата е поставена там през 1956 г. по случай годишнината от Априлското възстание в севлиевския край от църковните настоятели на двата православни храма в Севлиево "Св. Троица" и "Св. Пророк Илия".