Нали сте чували приказката, че занаят или се краде, или се купува. След днес, не й вярвам. Разбрах, че занаят може да се заобича. А когато обичаш нещо, ти му се отдаваш. Сугурно това е тайната на майсторлъка. Да знаете колко емоция имаше днес върху плочника на "Дандолови къщи". Точно там, под асмалъка, се събраха участниците в европейските дни на художествените занаяти, чийто координатор за региона е РСО "Стара планина", а Севлиево днес е домакин на изявите от календара на дните.
И там под асмата, днес деца плетоха на пет куки, повярвайте, трудничко им беше, други ваяха предмети от глина, а един смелчага хвана чука и длетото, редом с директора на музея Найден Петров, за да прави дърворезба. А какво старание само имаше у децата. Вглъбени в работата си, особено плетачките, тъй като тях куките най-малко ги слушаха.
Преобладаващата част от децата бяха от Основно училище "Стефан Пешев", но имаше и много малки - на две годинки и половина бе най-малката грънчарка, която умело въртеше глината в ръцете си, опитвайки да сътвори глинено цветче.
"Трудно ли ви е", попитах децата по някое време. "Нееее", провикнаха се. И как ще ти е трудно нещо, което ти е интересно.
Инициативата е изключително полезна за децата, защото ги учи на занаяти, които са традиционни за българските земи - грънчарство, дърворезба и плетачество. Защото едва ли има чужденец, който след като е дошъл в България, да не отнесе у дома си нещо от глина, или шарени плетени чорапи...
Та да знаете, занаят се учи, когато се заобича. За днешните деца, които бяха в двора на "Дандолови къщи" съм сигурна, че добавиха в сърчицата си по една нова обич. А това едва ли би било възможно, ако не бяха гостоприемните домакини от Исторически музей Севлиево, които днес през целия ден са отворили вратите на комплекса за посетители.
За втора поредна година европейските дни на художествените занаяти са в региона, а изпълнителният директор на РСО "Стара планина" Мариела Петрова, която днес бе в Севлиево, се зарече, че догодина пак ще включат града ни в инициативата.