Вчера бюджетът на община Севлиево за тази година бе внесен в Общинския съвет за обсъждане и гласуване. Обсъждане не се състоя, тъй като се изказаха единствено съветниците от коалиция "Избирам Севлиево" и на практика дебат нямаше. А гласуването бе очаквано - "против" бяха шестима от опозицията - Ценка Йонкова, Петинка Михайлова, Йордан Стойков, Николина Николова, Христо Христов и Силвия Стойнова, седмият от групата д-р Огнян Пешков гласува "въздържал се". Кметът Иван Иванов сподели, че е очаквал дебат по същество, вместо политически изказвания, които отказа да коментира.
Лидерът на местните социалисти
Петинка Михайлова нарече бюджета "предпазлив"
и подчерта, че в него "липсва стратегическа линия за развитие на общината". Според Михайлова парите за ремонт на улици и пътища /370 хил. лв./ са крайно недостатъчни, малко са заложените средства за инфраструктура в селата, които и този път били пренебрегнати, а кметовете демотивирани да работят. И сякаш, за да се застрахова срещу леко острото си изказване, Михайлова подчерта: "БСП винаги сме търсили диалог, което не е слабост, а политическа зрялост" и добави, че колегите й винаги са готови да подтиснат политическите си пристрастия в името на хората.
Ценка Йонкова похвали бюджета, който "за първи път е толкова голям - близо 29 млн. лв., и помоли колегите от управляващата партия ГЕРБ да се изкажат, за да се чуе мнението им.
Йонкова предложи да се заделят пари за решаване на проблема с водоснабдяването на с. Буря.
"Не правя конкретно предложение свръзано с проект или сума, защото знам, че няма да бъде гласувано" каза тя. "Има проектна готовност за решаване на проблема в с. Буря с вода от с. Гостилица, но Община Севлиево няма как да инвестира в активи, които не са нейна собственост, отговори кметът. Според него около 80 хил. лв. са необходими за решаване водоснабдителния проблем в селото.
Йордан Стойков нарече бюджета "очакван" и в него "липсват политики и акцент".
Той направи конкретни предложения за намаляване средствата в някои пера за сметка на други, които обаче не бяха приети. Според Стойков големият бюджет тази година е заради по-големият фонд работна заплата и трите милиона лева за реконструкцията на довеждащия водопровод, които правителството отпусна целево.
Христо Христов поиска
повече инвестиции в инфраструктурата на селищно образувание "Хоталич",
където няма канализация и тротоари, а пътищата са разбити. Той каза, че живеещите там също плащат данъци като живеещите в града, но кметът му опонира, като каза, че данъците, които се плащат за имотите на Крушевския баир са несравними с тези в града и подчерта, че районът е вилна зона и всеки, който е избрал да живее там, трябва да е претеглил плюсовете и минусите. "За да направим вилната зона с инфраструктура ще са необходими средства, колкото е годишният бюджет на цялата община", каза още Иванов.
Единственото изказване извън групата на коалиция "Избирам Севлиево" бе на Христофор Лалев, който сподели, че като финансист винаги се е водил от принципа, че печалбата не идва от намаляването на разходите, а от увеличаването на приходите. Лалев подчерта, че никога в община Севлиево не са разработвани толкова много проекти с европейско финансиране, което формира допълнителни приходи за една община, и приветства екипа на общинската администрация, който разработва проектните предложения.
Финансовата рамка на бюджет 2018 е 29 351 хил. лв.
Делегираните от държавата дейности са 14 505 млн. лв. а местните дейности - 14 845 млн. лв.
Спрямо параметрите на миналогодишния бюджет общото завишение на средствата от централния бюджет за 2018 г. е с над 1. 4 млн. лв., като най-голям е делът на увеличението за образование - с 916 300 лв., за общинска администрация с 105 400 лв., за отбрана и сигурност 14 500 лв. повече, за социални грижи - 62 800 лв. ръст, за култура увеличението е с 67 200 лв. и за здравеопазване с 82 700 лв.
Близо 2.5 млн. лв. са очакваните постъпления от такса битови отпадъци. Завишението е с почти 160 хил. лв. и е съгласно решение на ОбС Севлиево от декември м.г., с което таксата смет бе вдигната с близо 10 на сто.
От данъчните приходи най-голям дял в бюджета е на данъка, който гражданите и фирмите плащат върху превозните средства - 1.3 млн. лв. са очакваните постъпления. На второ място са приходите от данък върху недвижимите имоти – 1.1 млн. лв.
Капиталовите разходи през 2018 г. са планирани в размер на 7 540 840 лв.
автор: Емилия Димитрова