
Смята се, че „непревъртен конец не е мартеница”. Затова в етнографския музей на открито "Етър" край Габрово организират за четвърти път национален конкурс за изработка на мартеници от гайтан.
Гайтанът е плетен вълнен шнур, използван за украса на българското народно облекло. Широкото му приложение през XIX век води до механизация на процеса на плетене, чрез въвеждането в употреба на гайтанджийските чаркове. Днес такива чаркове, както и самия процес на изплитане на гайтан, могат да се видят единствено в гайтанджийската работилница на "Етъра".
Съвременните възможности за използване на гайтана са разнообразни. Той намира приложение при декорацията на дрехи и чанти, при изработването на пана и бижута, особено подходящ е и за направата на мартеници – един от най-българските обредни символи.
Екипът на музей „Етър“ организира Национален конкурс за мартеници, изработени от гайтан за деца и младежи до 18 години от 2018. Целта е да се обогатят знанията им за първомартенската обредност, да се провокира интерес към гайтана и приложението му днес, да се насърчи творчеството на младите хора. Регламентът на конкурса може да видите оттук.
На 1 март ще бъдат обявени победителите, чиито мартеници остават във фонда на музея, а за другите се провежда търг, със средствата от който се подпомага благотворителна кауза.
Наградените мартеници от предходните три издания вече са експонирани в зала 3.1. на музейния център. След обявяването на победителите в Националния конкурс, техните творби също ще станат част от тази изложба.
Как да си направите мартеница от гайтан - Специалисти от музей „Етър“ разработиха Наръчник за направа на мартеници от гайтан, който е със свободен достъп и може да се ползва не само от участниците в конкурса.