Търсене

Неспазване на технологията срути фасадата на бл. 1 в ж.к. "М. Палаузов"

Неспазване на технологията срути фасадата на бл. 1 в ж.к. "

Неспазване на технологията за направа на външна топлоизолация, а не ураганния вятър, е причина да се срути част от фасата на блок 1 в ж.к. "Митко Палаузов". Некачественото изпълнение на работата в компрометирания участък се вижда от падналата изолация, която вчера бе изхвърлена до блока. От оглед на всички складирани там платна и части от мрежа с мазилка, се вижда, че е работено с по-малко от задължителното количество лепило, с по-малко дюбели на квадрат, при това с не най-доброто качество. А всичко това, според водещите специалисти в бранша, фирмите „Баумит“ и „Вебер“, води до отлепване на изолацията при силен вятър, както се случи в Севлиево.  

Изображение - 1790

Лепилото върху всички паднали платна е нанесено по един начин – с по една топка в четирите краища, личи от падналите платна. На някои платна има топка лепило и в средата. Правилата при лепене на топлоизолационни плочи обаче са категорични /на снимката се вижда как е технологично правилно/: лепилото се нанася по цялата периферия на листа с допълнителни топки по повърхността. Изображение - 1791 А в единия край на ивицата с лепило се оставя процеп, така че при притискане плоскостта върху стената, да има възможност въздухът да излезе и се получи добро нивелиране и залепване. На блок 1 това не би могло да се постигне, тъй като няма лепило по дължината на платното по платната, където е отлепената изолация.  

Водещите специалисти при топлоизолациите - фирмата „Баумит“, налагат и норма - лепилната повърхност трябва да е 40% от цялата площ на платното. В случая с блок 1 се вижда, че лепилото е в пъти по-малко от нормата.

Изображение - 1792 По отношение на дюбелирането отново сме свидетели на неспазване на технологията. Съгласно нея най-често се полагат шест дюбела на квадрат, но може да са и осем. Дюбелирането става задължително през лепилен слой, т.е. през местата, в които плоскостта е залепена към стената.Дюбелът трябва да влезе 5 см. в основата. При набиването му главата трябва леко да потъне в полистиролната плоскост и да се шпаклова отгоре.

Изображение - 1793 Какво виждаме по платната, паднали от санирания в Севлиево блок. Дюбелите са по един на платно, в средата. Което ще рече, че говорим за дюбелиране с по два дюбела на квадрат, вместо с шест до осем, както е по технология. Извън правилата е и мястото на заковаване на дюбелите.

Ако дюбелирането е направено според технологичните изисквания, при силен вятър поетото натоварване при смучене на вятъра се предава в основата, т.е. товарът на залепена топлоизолационна система се пренася върху основата. В севлиевския блок това не е могло да се случи, тъй като дюбелите едвам се подават от стиропорната плоскост, т.е. те няма как да проникнат във фасадата и така да се даде необходимата здравина на изолацията, както е на схемата, където е показано какво трябва да се получи след дюбелиране на изолацията.

Изображение - 1794 Не е за подценяване и вида на дюбелите. Най-сигурни са набивните дюбели с пластмасова игла и дължина от 15 мм. На фасадата на блок 1 не са използвани такива, а обикновени, без игла. 

На схемата е описано как си взаимодействат вятърът и изолацията и как силата на смучене на вятъра се предава чрез главата на дюбела, през зоната на разтваряне, което води до трайно натоварване между лепило-плоча и лепило основа. На блок 1 това не се е случило не само заради недостатъчното липоли по платната и нищожният брой дюбели, а и заради вида на използваните дюбели. Изображение - 1795

Вчера Община Севлиево излезе с официално съобщение, че ураганният вятър е причина да падне част от санираната фасада на блок 1 в ж.к. „Митко Палаузов“. Това е абосолютно вярно, но не и цялата истина. Ураганният вятър нямаше да срути фасадата, ако тя бе изпълнена съгласно задължителната технология при полагане на външна топлоизолация. Още повече, че скоростта на вятъра бе една и съща в целия град, а другите санирани сгради, било по Националната програма или от собствениците им, оцеляха.

Санирането на блок 1 в ж.к. „Митка Палаузов“ струва на българските данъкоплатци 1 345 600 лв. без ДДС.  

Севлиево онлайн търси позицията на изпълнителите. Към часа на тази публикация, все още не съм открила никой от тях. От прессъобщение на Общината става ясно, че до дни те ще коригират работата си и ще извършат ремонт на компрометирания участък на фасадата на блок 1 – задължение, което имат по договор.

Изображение - 1796

написано от Емилия Димитрова

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.