Партиите извън местното управление в Севлиево няма да могат да налагат свои предложения в Общинския съвет. Така се очертава да протече четиригодишния мандат, след като от ГЕРБ, ДПС и "Земеделски народен съюз" показаха, че няма да допуснат вмешателство в решенията, които са планирали да вземат.
Две обстоятелства подкрепят подобен извод. И двете са от днешното заседание на Общинския съвет и касаят работата му за четири години напред. Първото е броят на членовете в постоянните комисии, другото е състава на комисиите.
Ердоан Узунов: Колкото са по-малки комисиите, толкова по-добре работят
Предложението, направено от председателя Явор Памукчиев беше всяка от постоянните комисии да има по петима членове. Между дрогото по толкова бяха и в предишния мандат. Срещу това възрази Михаил Йонков (ПП-ДБ), който предложи две комисии - по бюджет и финанси и "Общинска собственост и ТСУ" да работят в разширен състав и вместо пет да имат по седем членове.
Ердоан Узунов (ДПС) не бе съгласен. Според него кворум трудно се събира и "колкото са по-малки комисиите, толкова по-добре работят".
Димитър Тонев, който е втори мандат общински съветник, но в този представлява ПП-ДБ подкрепи предложението на Йонков с мотива, че ако в комисиите има представители на повече групи, ще се чуват повече мнения и ще се вземат по-добри решения.
На казаното дотук се намеси Явор Памукчиев (ГЕРБ), като припомни, че заседанията на комисиите са отворени и всеки общински съветник, дори да не е член на съответната комисия, може да присъства на нейно заседание. Пропусна обаче, че това присъствие не му осигурява право на глас.
Така след изразените мнения се премина към гласуване на броя членове в постоянните комисии. Без никаква изненада предложението на управляващите беше гласувано, а това на Михаил Йонков - отхвърлено.
Изборът на гражданите няма значение, а волята на първите
Вторият съществен елемент от днешните решения беше съставът на комисиите. Светлана Георгиева (Граждани за общината) предложи Павлин Ганчев да излезе от комисията по екология и да стане член на постоянната комисия "Сигурност и обществен ред". За себе си Георгиева предложи да излезе от комисията по приватизация и следприватизационен контрол и да стане член на постоянната комисия по образование и младежки дейности. Нито едно от предложенията й не бе прието.
Георгиева предложи още Илияна Николова, която е лекар със специалност пулмология и здравен мениджмънт, да бъде избрана за председател на постоянната комисия по здравеопазване и социални дейности. И това предложение не бе прието. Председател на тази комисия е д-р Сюзан Садъкова (ГЕРБ), а д-р Николова неин член.
Михаил Йонков направи предложение Георги Георгиев от групата ПП-ДБ да поеме председателството на постоянната комисия "Бюджет, финанси и стопански дейности". Предложението беше отхвърлено, за председател на комисията бе избрана Здравка Лалева от ГЕРБ.
Йонков предложи той да оглави комисията по младежки дейности и спорт. Отхвърли се. Председател на комисията стана Исмаил Хаджихасан от ДПС.
Димитър Тонев сам си направи отвод от комисията по приватизация и следприватизационен контрол, като обясни, че няма необходимата подготовка, за да работи в нея. Не бе прието обаче Тонев да работи в комисията по екология, нито в "Общинска собственост и ТСУ". На последната и в този мандат председател ще бъде Павлин Ганчев от ГЕРБ.
В крайна сметка на пет от десетте постоянни комисии председателите са от ГЕРБ, на две от ДПС, на една от "Земеделски народен съюз", една има за председател съветник на БСП - образователната комисия ще се ръководи от Соня Гъркова, която всъщност е единственият учител в този мандат на Общинския съвет. Най-ненатоварената комисия, тази по приватизация и следприватизационен контрол, има за председател общински съветник от ПП-ДБ.
Без председателски места са от "Граждани за общината", въпреки, че групата им по численост е колкото тази на ДПС и ПП-ДБ.
Кои общински съветници в кои комисии ще работят, вижте тук.
Текстът е коригиран там, където за председател на постоянната комисия "Общинска собственост и ТСУ" беше изписано Галин Ганчев. Става въпрос за Павлин Ганчев. Авторът поднася извинения на засегнатите