Новоучреденото по-рано този месец сдружение "Севлиево и селата" ще "работи за развитие на гражданското самосъзнание на жителите на община Севлиево", е записано в целите на организацията, подадени при регистрацията й пред Търговския регистър.
Как ще става това?
"Като осъществява обществен контрол върху дейността на органите за местно самоуправление, Общински съвети (не е уточнено кои Общински съвети, б.р.) и кметове, както и на всички други институции, свързани с бюджета, благоустройството, инфраструктурата, образованието и културата на общината, както и да насърчава, развива и реализира инициативите на гражданите във връзка с тези дейности", пише още в портфолиото на учреденото на 1 ноември т.г. сдружение.
То е регистрирано като юридическо лице с нестопанска цел за извършване на дейности в обществена полза и само преди дни учредителите му се похвалиха във фейсбук с откриването на офис. На снимките от откриването се вижда, че присъстват кметът на Севлиево Иван Иванов, един от заместниците му - Ердоан Узунов, председателят на Общинския съвет Явор Памукчиев, общински съветници от ГЕРБ. Забелязва се отсъствието на представители от други неправителствени организации, бизнесът е слабо представен, ако се съди по снимките.
Контролът ще става чрез участие в сесиите на Общинските съвети (пак в множествено число, б.р.), въпроси, мнения и предложения.
Така пише в Търговския регистър под "средства за постигане на целите". И още: с "разговори с представителите на кметската администрация, свързани с критики, мнения, предложения и оплаквания на гражданите", както и с "организиране на граждански инициативи, протести, „кръгли маси", анкети, подписки, изяви пред общинските средства за масово осведомяване и др.".
Сдружението ще "проявява градивна критика и гражданска непримиримост към бездействието, корупцията, чиновническото бездушие на всички, задължени да работят за благосъстоянието на града" и ще бъде "обществен посредник между отделните граждани и органите на самоуправление и институциите в Общината".
Лицата зад гръмките цели
Сдружение "Севлиево и селата" се представлява от двама настоящи и един бивш общински съветник - Станимир Стойчев, избран от БСП, напуснал БСП, но общински съветник в групата на БСП, Мариян Трифонов от групата на "Гражданско сдружение за Севлиево" и Пламен Пенев - общински съветник от ГЕРБ в предишния управленски мандат.
Как ще бъде упражняван контрол върху местната власт чрез участие в работата на Общинския съвет, след като участието в заседания на Съвета е задължение на общинския съветник, вменено му със Закона за местно самоуправление и местна администрация, не става ясно.
Освен това общинските съветници имат право да отправят питания към кмета, да вземат думата по внесените за обсъждане предложения за решения и да декларират позицията си по обсъжданите точки. Нито Стойчев, нито Трифонов, нито Пенев в предишния мандат, са запомнени с остра гражданска позиция. Всъщност единствено Стойчев е отправял питания по актуални въпроси в предишния мандат. Според справка, предоставена от бившия председател на Общинския съвет Здравка Лалева на "Севлиево онлайн", за четири години Стойчев има три питания към кмета, което не може да се квалифицира като политическа или гражданска активност.
Станимир Стойчев бе кандидатът на БСП за кмет на Севлиево на местните избори през 2023 г. Постигна четвърти резултат, а на балотажа призова избирателите си да гласуват по съвест. Според участници в изборите това е решило изхода от втория тур за кмет на Севлиево, макар че никой не би могъл да знае дали резултатите биха били различни, ако лидерът на местната БСП бе взел друго решение. Година по-късно Стойчев напусна БСП, но не и групата на БСП в местния парламент. Според новоизбрания председател на партията Петинка Михайлова излизането на Стойчев от Общинския съвет е морален акт, тъй като е избран с листата на БСП и с гласовете на социалистите.
Като кандидат за кмет на общината през 2023 г., издигнат от БСП, Станимир Стойчев заяви, че Севлиево спешно се нуждае от промяна в управлението, свързано с инфраструктурата. „Спешно се нуждаем от качествен контрол на ремонтите, защото сме наблюдатели как се прави „ремонт на ремонта”. Това би ни спестило много средства, които можем да вложим в подпомагане и изграждане на нещо ново”, бе едно от предизборните му послания. Нищо не направи по въпроса по-късно, когато влезе в управлението като общински съветник.
По предложение на Станимир Стойчев Община Севлиево отпуска еднократна финансова помощ за новородено или осиновено дете. Предложението той направи по време на публичното обсъждане на бюджета за 2024 г., а по-късно бе одобрено от Общинския съвет, който прие и правилник, по който да става подпомагането.
Другият представляващ сдружението е Мариян Трифонов. Общински съветник е от "Гражданско сдружение за Севлиево", администратор на фейсбук групата "Севлиево и селата", чието име получи и новоучреденото сдружение. Присъствието му в Общинския съвет до момента не е запомнящо се. Може да се нарече, че досега не е от активните общински съветници, ако изобщо в Общинския съвет на Севлиево може да се говори за активни съветници.
Присъствието на Пламен Пенев в предишния Общински съвет няма с какво да бъде запомнено.
Извън съмнение е, че сдружаването на гражданите е белег на демократичните общества, а гражданските организации са двигател на позитивните обществени промени. Затова е изключително важно да има граждански организации, които да работят за прозрачност и отчетност на местните власти. За интегритета на която и да е гражданска организация обаче е в сила формулата, дадена от Европейския съюз: "гражданското общество се отнася до всички форми на социални дейности, извършвани от лица или групи лица, които не са свързани с органите на власт и не се управляват от тях".
.