Върховният административен съд (ВАС) задължи Община Севлиево да проведе повторно част от процедурата по възлагане на обществена поръчка, след като установи, че „Инфрастроежи“ неправилно е избран за изпълнител на реконсткрукцията на участък от един от довеждащите водопроводи на Севлиево. На 21 юли т.г. комисията, която класира "Инфрастроежи" на първо място, разгледа отново същите оферти и при същите критерии и този път отстрани "Инфрастроежи" от процедурата. За изпълнител на обществената поръчка бе избрано „Еко Традекс Груп“.
В завъртането на имената на двете дружества покрай обществена поръчка за близо 3 млн. лв. с ДДС няма нищо необичайно. „Инфрастроежи“ и „Еко Традекс Груп“ печелят обществени поръчки в Севлиево – поотделно и в обединение, като интересът им е от енергийна ефективност на сгради, през улични ремонти до сепариране на отпадъци, водопроводни ремонти и зимно поддържане на пътища.
Заради предпочитанията на Община Севлиево към "Инфрастроежи" лесно може да се допусне, че си е затворила очите за някои пропуски в офертата на дружеството. Ако не е това, то тогава комисията, назначена от кмета да оцени офертите, не е била достатъчно прецизна при отсяване на четирите предложения, което би могло да е от некомпетентност, но може и да е целенасочено.
Как иначе да се обясни, че при повторното разглеждане на офертите през юли 2023 г., подадени през пролетта на 2022 г. и останали непроменени, Община Севлиево забелязва с едногодишно закъснение и то след като съдът се произнася, че предложението на „Инфрастроежи“ не отговаря на предварително обявените изисквания за частична дезинфекция на новия водопровод в края на всяка седмица, т.е. противоречи на зададеното в Техническата спецификация. Това закъсняло проглеждане обяснява защо дружеството, класирано на първо място в последствие е отстранено, но не дава отговор защо пред една година е предпочетено, след като всичко по процедурата е същото.
Всичко започва с една жалба
Решението на Върховния административен съд е от 6 юли т.г. и е образувано по жалба на дружество по задълженията и договорите „Стоките 1“. Дружеството е един от четиримата участници в обществена поръчка, обявена от Община Севлиево на 4 април 2022 г. с предмет „Изпълнение на стротелно-монтажни работи на обект: „Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ "Стоките" и източен водопроводен клон за питейна вода”, подобект Източен водопровод, клон от ПСПВ "Стоките" до разпределителна шахта при с. Буря - с. Добромирка - етап 2, участък № 1: водопровод от т. 570 до т. 700 (с L1 = 4 205,35 м')“. Стойността на поръчката е 2.5 млн. лв. без ДДС.
Жалбата е подадена пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и е срещу решението на кмета на Севлиево, с което за изпълнител на обществената поръчка е избрано "Инфрастроежи", регистрирано в Севлиево. КЗК не вижда нищо нередно в избора на „Инфрастроежи“ и отхвърля всички точки, по които „Стоките 1“ претендира нарушения.
От обединението обжалват решението на комисията пред ВАС, който по-рано този месец отхвърли решението на КЗК и върна процедурата на Община Севлиево за ново разглеждане от там, откъдето е започнала нейната незаконосъобразност.
Дезинфекция и промивка
Според техническата спецификация на предстоящата реконструкция, всеки петък водоподаването по ремонтирания водопровод трябва да бъде възстановявано, за да имат хорта вода в събота и неделя. Преди да бъде пусната водата по новосвързаните части от водопровода, той трябва да бъде дезинфектиран, след това измит. Посочено е, че дезинфекция се извършва за всяка отделна част непосредствено преди да бъде въведена в експлоатация, като се използва разтвор на белина с концентрация 50 mg на литър.
Друго изискване е белината да престои във водопровода 24 часа, след което да се направи промивка с чиста вода и едва тогава да бъде възстановено водоподаването за двата почивни дни. Всичко това изисква технологично време, т.е. за да бъде пусната водата в събота, работата по съоръжението трябва да бъде спряна в четвъртък, за да се изпълни изискването за 24-часова дезинфекция и промивка.
Очите виждат различно
КЗК отчита, че „Инфрастроежи“ е предвидило технологично време за пресвързване на водопровода, като пресвързването ще се извършва всеки петък за стартиране на водоподаването и ще се разкача всеки понеделник за спиране на водоподаването.
Според Върховния съд обаче, ако водопроводът се разкача в петък, не е възможно да се изпълни изискването дезинфекционния разтвор да престои 24 часа в новите тръби, след което да се измие с чиста вода и чак тогава водата да потече към домовете на хората.
ВАС отчита, че КЗК не е обсъдила момента с дезинфекцията, а препраща към изводите на общинската комисия по оценка на кандидатите за изпълнител. Само че в протоколите от нейната работа липсва изложение относно задължението за дезинфекциране.
То се появява година по-късно и то след като съдът е върнал процедурата за ново разглеждане. Едва тогава същата комисия, разглеждайки същите оферти, вижда, че „участникът ("Инфрастроежи") не е спазил изискването за дезинфекция и възстановяване на водоподаването в петък“, „не е предвидил дезинфекция за всяка отделна част от водопровода непосредствено преди въвеждането му в частична експлоатация“ и „не е спазено изискването за престой на дезинфекционния разтвор 24 ч. и последваща промивка с чиста вода“.
В заключение същата комисия, която преди една година класира на първо място офертата на "Инфрастроежи", година по-късно установява, че „Инфрастроежи“ е представило график, който не отговаря на условията на възложителя“, а „технологията на строително монтажните работи не е съобразена със спецификата на обекта и техническата спецификация“ (цитатите са от протокола от работата на комисията, б.р.).
Избраният е отстранен
С тези мотиви комисията, назначена от кмета на Севлиево, предлага отстраняването на "Инфрастроежи" от процедурата, "тъй като е представило оферта, която не отговаря на предварително обявинет условия на поръчката". Това решение е от 21 юли 2023 г. и идва след произнасянето на Върховния административен съд (протокола от работата на комисията е достъпен тук).
След отстраняването на "Инфрастроежи" следва оценка на останалите три оферти - на ДЗЗД "Стоките 1", "Еко Традекс Груп" и "Райкомерк конструкшън". Видно от протокола всеки от тях е дал различен срок за изпълнение на реконструкцията. Най-къс е на "Еко Традекс Груп" - 33 календарни дни. "Райкомерс Конструкшън" предлагат работата да бъде изпълнена за 100 дни, а "Стоките 1" - за 60 дни.
Срокът за изпълнение носи половината от тежестта при оценката на кандидатите. Сумата за изпълнение дава останалите 50% тежест за крайната оценка. Най-ниска е цената, която предлагат от "Стоките 1" - 2 365 406 лв. "Еко Традекс Груп" дават цена за изпълнение 2 517 060 лв., с много малко по-висока е цената на третият участник. Конкуренти в случая са "Еко Традекс Груп" и "Стоките 1". Заради значително по-краткия срок за изпълнение "Еко Традекс Груп" събира повече точки за окончателна оценка и дружеството е определено за изпълнител на обществената поръчка.
Изборът на "Еко Традекс Груп" действително звучи най-логичен и правилен от гледна точка на обстоятелствата, отчетени от комисията по подбор и видни от протокола от нейната работа. В Севлиево обаче "Инфрастроежи" и "Еко Традекс Груп" традиционно са сред избраните за изпълнители на големите инфраструктурни проекти, което с времето е насадило усещането, че може би не само "икономически най-изгодната оферта" провокира избора им.
Справка в системата АПИС показва, че към днешна дата обединение „Зимно почистване Севлиево“, в което „Инфрастроежи“ и „Еко Традекс груп“ са по 50 % участие, изпълнява тригодишен договор за зимно поддържане на общинската пътна и улична мрежа в общината за 1.8 млн. лв. "Екотрадекс Груп" има договор за 2.5 млн. лв. за ремонт на улици в Севлиево, сключен преди една година. Двете дружества в обединение по Закона за задълженията и договорите имат договор за изпълнение на реконструкцията на участък от първия етап на довеждащия водопровод на стойност 4.8 млн. лв. с ДДС, сключен през лятото на 2020 г. През 2019 г. под обединение "Инфраклинър" изпълняват ремонт на улици в Севлиево за близо 4.5 млн. лв.
Реконструкцията на водопровода от Априлци до Пречиствателната станция за питейни води в с. Стоките е най-големият им проект, изпълнен в община Севлиево на стойност 7 млн. лв. Близо 5.2 млн. лв. с ДДС ще получи до 2027 г. дружеството „Еко Титан Груп“ за рециклиране на отпадъците на общините Севлиево, Дряново и Сухиндол. За последните пет години рециклирането на отпадъците се изпълняваше от същата компания, но срещу договор на стойност близо 2 млн. лв. по-малко от сега действащия.
Няма съмнение, че двете дружества имат опита, техническото оборудване и необходимата работна сила. Вероятно точно те са в основата на доброто им партньорство с Община Севлиево, което не би било възможно без парите на данъкоплатците.