След външното оценяване в края на 4 клас

Обеднява речника на децата. Все повече са думите, чието значение голяма част от учениците не знаят

Снимка: МОН

Анализ на резултатите от националното външно оценяване на четвъртокласниците сочат, че обеднява речника на децата и все повече са думите, чието значение голяма част от учениците не знаят. Това обявиха от Министерството на образованието (МОН) в началото на седмицата, когато бяха представени резултатите от оценяването в края на 4 клас. 

Цели 88% от децата не могат да обяснят значението на думата „пожарникар“, пише в представения от МОН анализ. Немалко ученици не разпознават значението на думи като „високомерен“, „надменен“, „стеснителен“ „срамежлив“, „горделив“. В езиково отношение най-голямо предизвикателство остава правописът на степенувани прилагателни имена и на съгласни пред беззвучни в средата на думата.

Въпреки тези изводи, от МОН са категорични, че "общият резултат е сравнително висок, което потвърждава наблюденията от международните изследвания PIRLS и TIMMS, че българските четвъртокласници се справят над средното равнище в сравнение със своите връстници в други страни".

В сравнение с 2021 г. при тазгодишните средни стойности по двата предмета се наблюдава лек спад. Освен че самите деца са различни, влияние върху резултатите оказва и по-дългият период на онлайн обучение заради пандемията от COVID-19 – за този випуск това бяха три поредни години, макар че бяха положени максимални усилия през тази учебна година децата от началните класове да учат колкото е възможно по-дълго присъствено.

Върху резултата се отразяват и някои промени в самите тестове за националното външно оценяване - с всяка следваща година те изискват все повече мислене, съобразителност, справяне с практически ситуации, умение за пренос на наученото в нов контекст. Това предполага повече усилия и постоянство при усвояването на материала, сачи анализа на образователните експерти в ресорното министерство.