На 5 февруари т.г. (неделя) облястният управител на Габрово Кристина Сидорова свиква консултации за състав на Районната избирателна комисия (РИК) в Габрово, която ще проведе парламентарните избори на 2 април т.г. Съгласно хронограмата на ЦИК и Изборния кодекс, консултациите се провеждат не по-късно от 55 дни преди изборния ден.
Консултациите се провеждат с парламентарно представени партии и коалиции в 48 народно събрание. Те са:
- Коалиция „ГЕРБ-СДС“ с 67 народни представители;
- Коалиция „Продължаваме промяната“ с 53 народни представители;
- Партия „ДПС“ с 36 народни представители;
- Партия „Възраждане“ с 27 народни представители;
- Коалиция „БСП за България“ с 24 народни представители;
- Коалиция „Демократична България – Обединение“ с 20 народни представители;
- Коалиция „Български възход“ с 12 народни представители.
В консултациите могат да участват и други партии и коалиции, които не са представени в 48-то Народно събрание.
Когато на консултациите се постигне съгласие за състава на РИК, облястният управител изпраща протокол от консултациите на ЦИК за назначаване на районната комисия. Когато съгласие не се постигне, областният управител отново изпраща до ЦИК протокола от постигнетото на консултациите, за да може въз основа на него ЦИК да назначи служебно РИК.
Районната избирателна комисия се състои от председател, двама заместник-председатели, секретар и членове. Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство, всяка парламентарно представена партия или коалиция има право на поне един член във всяка РИК. Председателят, заместник-председателите и секретарят не могат да бъдат от една и съща партия или коалиция.
Членовете на РИК се определят според броя на мандатите за съответния изборен район. За изборни райони с до 9 мандата включително, какъвто е Габрово, РИК има 13 членове. Ето как се разпределят те, съгласно решение на ЦИК: „ГЕРБ-СДС“ ще имат най-много - четирима членове; „Продължаваме промяната“ – трима, „ДПС” – двама. По един представител в РИК ще имат партия „Възраждане“, коалиция „БСП за България”, „Демократична България – обединение“ и „Български възход“.