С 15 гласа "за", 7 "против" и 6 "въздържал се" ОбС реши да се закрие Начално училище "Св. св. Кирил и Методий" в Севлиево. Учениците от закритото училище да се пренасочат към Основно училище „Стефан Пешев” или по избор на родителите си към другите училища. Учебната документация и фондът от учебници да се приемат и съхраняват в училище „Стефан Пешев”. Трудовите правоотношения с персонала на Началното училище да се уредят при условията на чл. 328, ал.1, т. 1 от Кодекса на труда, което ще рече прекратяване на договорите поради закриване на предприятието. Общинският съвет задължи кмета на Севлиево да предприеме необходимите, съгласно действащото законодателство, действия за подготовка и изпращане на мотивирано предложение до министъра на образованието и науката. Сградата на Началното училище, която е публична общинска собственост, се предоставя на началната степен на Второ основно училище, а Абаджийското училище, където сега учат най-малките на Второ основно, да се използва за образователни, здравни, социални или хуманитарни дейности в община Севлиево.
"Всяко закриване на училище води до отпадане на деца от учебния процес", каза в пленарна зала Йордан Стойков, който припомни заложените цели на програма "Европа 20-20" - свеждане до 11 на сто на отпадналите от училище деца. За сравнение, у нас ежегодно извън класните стаи остават 12,9% от децата, подлежащи на задължително образование. "Гласувах против, защото не искам да бъда част от политиката за закриване на училища", обясни отрицателния си вот Силвия Стойнова. "Когато бях дете в училището в Дамяново учеха 200 деца, после 100, после 50 и накрая го закриха", припомни Петко Тотев. "Управляващите да поемат политическата отговорност за това решение", настоя в отрицателен вот Ценка Йонкова. Петинка Михайлова поиска да й се обясни дали не е по-добре "Св. св. Кирил и Методий" и "Стефан Пешев" да се слеят, вместо едното да се закрие. А председателят на постоянната ресорна комисия Капка Пандурска обясни надълго историята на решението за закриване на Началното училище, позовавайки се на брой деца, пълняемост на паралелки и трайните тенденции във времето за намаляване на учениците. "Закриването на едно училище не означава, че то няма да съществува, а децата ще учат при по-добри условия" каза кметът д-р Иван Иванов.
В хода на дискусията Йордан Стойков поиска да се чуе мнението и на директора на Началното училище Цанка Костова. Стана ясно, че г-жа Костова и екипът й са иницатори на петиция, адресирана до омбудсмана на републиката, министъра на образованието, обществеността и медиите. Петицията е публикувана в интернет платформа за петиции на 23 май и до момента е подписана от 101 души. Това, което пише в нея, в голяма степен припокри изказването на г-жа Костова, която наблегна на това, че в Началното училище се използва пълният сграден ресурс, пълняемостта на паралелките е в рамките на нормативите, училището се вмества в делегирания си бюджет и не се налага дофинансиране от Общината, а качеството на образование е на високо ниво.
Дали аргументите на учителите в петицията ще повлияят на решението на министъра на образованието за закриване на училище "Св. св. Кирил и Методий" в Севлиево, предстои да разберем. Към днешна дата има решение на Общинския съвет, което не оставя съмнение в бъдещето на едно училище с 121-годишна история.