Разходите на всички общини у нас са се увеличили през 2021 г. спрямо предходната 2020 г. Севлиево не прави изключение. През 2020 г. Общината е похарчила 33.3 млн. лв., а през 2021 г. разходите достигат 49.1 млн. лв. Данните са от изследване на ИПИ (Институт за пазарна икономика), което показва какви са били приходите и разходите на всички общини в дадена година, как се съотнасят те към населението на общините, каква част от разходите са капиталови и до каква степен общините покриват разходите си със собствени приходи.
Авторите на изследването обобщават, че размерът на една община определя и разходите й, затова са изчислили колко харчат всички български общини у нас спрямо населението им. Данните за четирите общини на област Габрово сочат, че най-много на човек от населението през 2021 г. са харчили в Община Дряново - 1758 лв. На второ място е Севлиево с 1569 лв. на човек, следва Трявна с 1348 лв. на човек и най-пестеливи са били в най-голямата община - Габрово, където разходите спрямо населението са 1160 лв. на човек.
И една различна съпоставка - в най-голямата българска община - столична, разходите на човек от населението са 1220 лв.
Колко харчат общините за инвестиционни дейности
Авторите на изследването са събрали капиталовите разходи на всички общини в страната за 2021 г. Цифрата е приблизително 968 млн. лв. или 11% от всички разходи, като в нея не влизат инвестиции, финансирани от Европейския съюз. За да се добие по-ясна представа за инвестициите на местните администрации, отново е прибегнато до сравнение с броя население, т.е. колко капиталови разходи се падат на човек от населението.
За област Габрово сумата е най-голяма в Севлиево - 450 лв. на човек и отново най-малка в Габрово - 87 лв. на човек. Капиталовите разходи на Дряново, разделени на населението, излизат по 257 лв. на човек, в Трявна - 103 лв. (Интерактивна карта показва разходите на всички общини на човек от населението).
Доколко могат да покрият годишните си разходи със собствените си приходи
Едва 20 на сто от приходите на Община Севлиево от местни данъци, такси, общинска собственост, глоби и др., отиват за покриване на разходи. Останалата част от постъпленията са от централния бюджет. С близо две на сто този процент е по-нисък в Дряново и Трявна. Не е по-различно в Габрово, където 27% от собствените приходи на Общината отиват за покриване на разходи. Очертава се силна зависимост на общините в областта от бюджета на държавата. Това обаче не е така в цялата страна. Анализът сочи, че курортни градове успяват да покрият между 80% и 90% от разходите си само от местни приходи. Такива са Приморско, Созопол, Челопеч, Несебър.
Тъй като в началото на този текст бе показано колко харчат общините в габровска област на човек от населението си, ето изчисленията на ИПИ за размера на приходите във всяка от четирите общини спрямо човек от населението. В Севлиево постъпленията са 327 лв. на човек за 2021 г.. В Габрово собствените приходи възлизат на 317 лв. на човек от населението. В Дряново собствените приходи разделени на населението на общината възлизат на 324 лв. на човек, а в Трявна - 246 лв.
Изводът на авторите: Общините с най-високите разходи спрямо населението си харчат многократно повече на човек спрямо тези с най-ниски разходи. При собствените приходи разликите между първите и последните са дори стократни. Откроява се тенденцията общините в туристическите и рудодобивните региони да разполагат с най-много финансови ресурси на човек от населението. Те са и сред малкото, които имат относителна независимост от централния бюджет. Повечето общини в страната не могат да покрият и половината от разходите си със собствени средства, поради което е нужна финансова децентрализация.
Цялото изследване с интерактивни карти, от които са данните в текста, може да видите тук.