Община Севлиево и "Севлиево онлайн" с номинации за Ден на правото да знам

Три номинации има тази година Севлиево за международния Ден на правото да знам, който тази година Програма Достъп до Информация (ПДИ) ще отбележи за шестнайсти път като връчи годишни награди за принос в областта на свободата на информация. 

Община Севлиево е  номинирана в категорията "Вързан ключ" заради отказа да предостави разходите за задгранични командировки на служителите си с абсурдния аргумент, че информацията не е обществена, защото "е свързана с личния принос на всеки служител към дейността на общинската администрация". Номинацията е и заради усърдието, с което администрацията в Севлиево брани данните на служителите си, използвайки аргументи като "възможност за икономическа идентификация" и "длъжностите на командированите служители на Община Севлиево са лични данни".

Отказът на община Севлиево бе отменен от Административния съд в Габрово, който отчете, че за да се елиминират съмнения за лошо управление на една администрация, данните за разходите на служителите й за служебни пътувания следва да бъдат публични, защото "гражданите имат право да знаят как, за какво, и къде отиват индиректно техните пари" и по какъв начин се поддържат международните отношения.

В категория "Журналист" издателят и главен редактор на сайта "Севлиево онлайн" Емилия Димитрова е номинирана за активното използване на Закона за достъп до информация в работата си за разследвания и публикации по важни за обществеността в Севлиево и региони теми. В същата категория журналистката има номинация и за активното използване на Закона за достъп до информация в името на честната и качествена журналистика. Тази номинация е за нейни текстове, публикувани в сайта за регионална разследваща журналистика "За истината". 

Трийсет и пет номинации има тази година за Деня на правото да знам. Те се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”. Всички номинации можете да видите тук. 

На 28 септември ще стане ясно:

Кои са най-активните граждани, използвали правото си на достъп до информация?

Как журналистите ползват Закона за достъп до обществена информация за репортажи и разследвания?

В кои институции практиките на откритост и прозрачност са най-развити?

Кои бяха най-затворените институции?