Рейтингът на прозрачност на Община Севлиево продължава да пада. През 2023 г. Общината е на 57 място от 265 български общини, което е с 13 позиции надолу спрямо миналата година. През 2022 г. Община Севлиево е била на 44 място по рейтинг на прозрачност. Най-добри са били показателите й през 2021 г., когато е на 17 място по прозрачност сред българските общини.
Данните са от представения днес рейтинг на прозрачност на българските институции, който Програма Достъп До Информация (ПДИ) представи в онлайн пресконференция, излъчвата на живо в системата Zoom.
За 2023 г. Община Севлиево покрива 72.5 точки от възможни 94.2 точки. Само Община Банско има максимума от точки и за втора година е най-откритата българска община, според проучването на ПДИ.
Най-голямата община в габровска област Габрово е на 44 позиция.
В сравнителния рейтинг на българските институции обаче, Община Севлиево се изкачва 22 позиции нагоре и заема 50 място. В тази подредба влизат всички министерства, областни администрации, изпълнителни агенции, дирекциите на националните паркове, общо 562 институции.
Първите две места по прозрачност сред всички български институции заемат две общини - Банско и Белослав. На трета позиция е още една община - Сливен, следвана от Министерството на правосъдието, което се оказва най-прозрачното българско министерство, според проучването. В дъното на класацията е Община Рудозем, а най-непрозрачното българско министерство за пореден път е на културата.
Как изглежда рейтинтгът на прозрачност на институциите в габровска област?
Община Габрово е с най-висок рейтинг, следвана от Регионалната здравна инспекция в Габрово, която за 2023 г. е на втора позиция. Това място през 2022 г. беше за Община Севлиево, която година по-късно е на трето място по прозрачност в областта. След Севлиево е Община Трявна, която също слиза позиция надолу.
Областната администрация в Габрово запазва петото място, след нея е Областна дирекция "Земеделие" и Регионалното управление по образованието. Община Дряново е най-непрозрачната общинска администрация измежду четирите в габровска област.
Сравнителен рейтинг на институциите в област Габрово, източник: ПДИ
Първите пет най-прозрачни министерства са Министерство на правосъдието, Министерство на финансите, Министерство на отбраната, Министерски съвет и Министерството на младежта и спорта.
Министерството на културата е най-непрозрачно, преди него на последните позиции са Министерство на иновациите и растежа и Министерството на регионалното развитие и благоустройство.
Областна администрация Габрово е двайсет и първа по прозрачност от 28 областни администрации. Най-открита е областната администрация в Благоевград, най-непрозрачна София-област.
На 21 място е и Областната дирекция на МВР в Габрово от 28 дирекции.
Проучването бе направено в периода 1 април до 5 юни 2023 година. Екип на фондация „Програма достъп до информация“ прегледа и оцени интернет страниците на 562 административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публичноправни субекти и независими органи на власт.
Целта на проучването е да се оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по ЗДОИ за активно публикуване на информация в интернет, и как отговарят на заявления за достъп по електронен път.
В рамките на проучването бяха подадени 562 електронни заявления с искане за предоставяне на информация за общия брой на постановените съдебни решения през 2022 г. по дела срещу решения по ЗДОИ на всяка от оценяваните администрации.
Нивото на прозрачност се оценява с точки по индикатори, които са различни за първостепенните разпоредители с бюджет, териториалните звена на централните органи на власт и други второстепенни разпоредители с бюджет и общините.
На 6 юни 2022 г. ПДИ изпрати резултатите на всяка от проучените институции за обратна връзка и отрази постъпилите до 13 юни 78 коментарa, а днес представи окончателните резултати от ежегодното проучване.