Община Севлиево не изпрати свой представител на срещата срещу инсталацията за изгаряне на боклуци във Върбовка

Кметовете на общините Велико Търново, Севлиево и Летница не изпратиха свои участници на инициираната от гражданско сдружение "Ти решаваш" среща между гражданите и администрацията срещу изграждането на завод за каменна вата с изгаряне на над 400 хиляди тона отпадъци годишно в павликенското село Върбовка. 

Това не е първият път, в който кметът на севлиевска община Иван Иванов пренебрегва гражданските притеснения от пускането в експлоатация на завод за изгаряне на боклук в близост до севлиевска община и избира да прехвърли другиму отговорностите. През април м.г. той написа: "Що се отнася до потенциалните рискове от реализиране на инвестиционното намерение за с. Върбовка, корпетентен орган е Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) Велико Търново". Това е в отговор на питане от Светла Георгиева, Христо Гунчев, Милен Недялков, Александър Богданов и Николай Джабраилов - членове на Инициативен комитет за събиране на подписи срещу изграждането на логистична и складова база за добив на каменни фракции, завод за каменна вата и електроцетрала към него, която ще произвежда енергия чрез изгаряне на боклук край павликенското село. 

Притесненията на гражданите не са проблем на управляващите в Севлиево

Петимата попитаха кмета на община Севлиево дали е проявен интерес, свързан с предвидената дейност на „Петрургия” за временно съхранение на горими отпадъци (RDF модифицирани горива, получени от отпадъци) на Регионалното депо в Севлиево, проявен ли е интерес от дружества, в това число „Петрургия“, за изграждане на площадка за временно съхранение на същия тип горива, или за депониране на сгурия, шлака и дънна пепел от котли, отпадъци от пречистване на газове и утайки, съдържащи опасни вещества от биологично и други видове пречистване на отпадъчни води.

В своето питане членовете на Инициативния комитет намекват и за опасностите, които бъдещата инвестиция би представлявала за здравето на населението и опазването на природата и директно питат какви мерки или действия ще предприеме кмета на Севлиево, ако действително си стигне до риск за здравето на хората и бъдещето на земеделието и животновъдството в региона. Това обаче кметът на Севлиево или не е прочел, или (по-вероятно) удобно е премълчал, защото отговор няма. Очевидно няма и да има, слес като Иван Иванов връща топката единствено в полето на Регионалната инспекция по околна среда и води, а отсъствието му от срещата с "Ти решаваш" или неизпращането на представител на Общината, говори ясно, че какво ще стане край с. Върбовка не е работа на общинската управа в Севлиево.

Работната среща, свикана от сдружение "Ти решаваш", се проведе на 9 януари и в нея взеха участие областният управител на Велико Търново Георги Гугучков, областният управител на Ловеч Светослав Славчев, заместник-областният управител на Габрово Андрей Николов, кметът на община Павликени Емануил Манолов, еколозите на общините Сухиндол и Левски. Областният управител на Плевен Иван Петков участва в срещата задочно с представено писмено становище. Повод за срещата бе

продължилото близо една година пълно бездействие на институциите

за инвестиционното намерение на дружество "Петрургия", собственост на Румен Гайтански, което предвижда изграждането на завод за каменна вата с енергоизточник към него инсинератор за горене на боклук, който ще гори над 400 хиляди тона отпадъци годишно в павликенското село Върбовка.

На срещата бяха поканени областните управители на Велико Търново, Габрово, Плевен и Ловеч, и кметовете на Павликени, Сухиндол, Летница, Севлиево, Левски и Велико Търново. 

В продължение на една година един срещу друг стоят два интереса – бизнес интереси на група хора и обслужващите ги лица, и обществения интерес на жителите на пет общини, които се борят за здравето, поминъка и бъдещето си, припомниха организаторите.
 
Експертното си мнение по казуса представиха Пенчо Пандъков – еколог и хидробиолог от сдружение „Балканка“, Данита Заричинова – еколог от ЕС „За земята“, Николай Донев – агроном и земеделец. Те бяха категорични, че планираният завод с включената в него инсталация за изгаряне на отпадъци е една огромна грешка на национално ниво. Сериозни ще бъдат пораженията не само върху здравето на хората, но и върху земеделската земя в района, попадащ в територията на Великотърновска, Габровска, Плевенска и Ловешка област, коментира Николай Донев. По думите му само в Павликенска община обработваемата земя е 450 000 декара, а по разчети на земеделските производители в 15-килметровата зона около завода ще бъдат засегнати над 400 000 декара обработваема земя, пасища и мери.
 
Категорично против завода
 
се обявиха лично областните управители на Велико Търново Георги Гугучков, на Ловеч Светослав Славчев и на Плевен Иван Петков. Отрицателно е становището и на общините Сухиндол и Левски, представено от участващите в срещата еколози на въпросните общини. „Областна администрация Габрово все още изслушва притесненията на хората, нямаме официално становище“, е посочил зам.-областният управител на Габрово Андрей Николов, цитиран от БНР.  
 
Според разпространената от сдружение "Ти решаваш" информация кметът на община Павликени в рамките на срещата не е изразил категорично мнение за или против завода. Според него до 2018-19 година общинската администрация е била подведена от инвеститора, защото никъде в инвестиционното намерение не се е споменавало за горене на боклуци, а само за добив на инертен материал - базалт. Едва през 2020 г. това намерение е било представено на общинските власти. Относно положителното становище на общината в Експертния съвет към РИОСВ от януари 2022 г. кметът посочи, че то се дължи на неопитност и подценяване на ситуацията. Според него много хора в общината искат завода, но не изразяват публично позицията си. Пак според него много от становищата на експертите на проведения в края на януари м.г. експертен съвет са били “за” завода.
 
На срещата от "Ти решаваш" предложиха на гостите да подпишат обща декларация за сътрудничество. Те отказаха, но обещаха да я обсъдят с юридическите си екипи и съответно в кратък срок да върнат отговор. 
 
Липсата на представител на Община Севлиево на срещата означава, че Севлиево остава без позиция от местната власт. За сметка на управленското бездействие, в подписката срещу завода за горене на боклук са се подписали над пет хиляди граждани на общината.