източник: zaistinata
Общинският съветник от Дряново Светлана Лакова (БСП за България ) e предложила колегите й да гласуват ограничения при отразяването на заседанията на съвета, а журналистите, които не се съобразяват с тях, да бъдат глобявани и да им бъде търсена съдебна отговорност .
Без значение, че в последствие предложението за глобите и подсъдността е оттеглено, а останалите не са приети, това не прави идеята на Лакова по-малко абсурдна, а предложението e безпрецедентен опит за налагане на цензурира върху отразяването на работата на съвета.
Какво предлага Лакова?
Съветниците по време на заседанията на Общинския съвет да могат да бъдат снимани само от лица, „сключили договор с председателя на Общинския съвет и доказали своята професионална компетентност“. Снимките към евентуални публикации, илюстриращи текстове от заседанията на съветниците, да се взимат само и единствено от официалния сайт на Община Дряново или сайта на Общинския съвет (двата са на един адрес, б.ред.).
Аргументите
на вносителя са твърде неясни. В предложението за решение не се уточняват критериите, по които ще се преценяват журналистите, които могат да фотографират заседанията на Общинския съвет. Единственото ясно е, че те трябва да имат договор с председателя на Общинския съвет, което е в най-чиста форма узаконяване на зависимости. Подобен подход твърде много прилича на договорите за информационно обслужване, с които редица институции си купуват медиен комфорт в последните години и е излишно дори да се коментира, че това напълно целенасочено води до пълна безкритичност и представяне дейността на дряновските общински съветници само в лицеприятна светлина.
В своето предложение общинският съветник Лакова се позовава на Конституцията на Република България, според която никой не може да бъде сниман или записван без негово знание и съгласие, и „всеки има право на защита на личния и семейния си живот, на неговото жилище и тайната на неговата кореспонденция“.
Съветничката пропуска обаче един много важен детайл.
Общинските съветници са публични личности,
а Общинският съвет е орган на местното самоуправление с контролни функции върху дейността на местната изпълнителна власт и определени правомощия, разписани в Закона за местно самоуправление и местна администрация (ЗМСМА).
Още може да прочетете тук.