Общинският съвет в Севлиево се събира извънредно на 22 февруари, за да поправи незоконосъобразното си решение за заплатите на съветниците.
Заседанието се свиква от председателя Явор Памукчиев в 17.30 ч. и е само с една точка в дневния ред - прегласуване на промените в правилника за работа на съветниците, които касаят заплатите им.
Дотук се стигна, след като областният управител Мария Башева върна за ново разглеждане решението от 30 януари т.г., с което бяха одобрени промени в Правилника за работа на Общинския съвет. Те бяха гласувани по предложение на двама общински съветници - Тодор Ганчев и Павлин Ганчев и с тях бе решено общинските съветници да получават по една минимална заплата месечно, 1.8 пъти минималната заплата за страната за заместник-председателя и три минимални заплати за председателя.
Нито едно от тези решения не бе съобразено със Закона за местно самоуправление и местна администрация (ЗМСМА), в който са разписани параметрите на възнагражденията в местния парламент, посочи в последствие областният управител на Габрово Мария Башево в мотивите, с които върна това решение в Севлиево за повторно разглеждане.
Според ЗМСМА общинските съветници получават до 70% от средната брутна заплата в съответната общинска администрация за съответния месец. Те нямат право на допълнителни пари за това, че са председатели на постоянна комисия, както гласуваха в Севлиево и "дадоха" по 50 лв. отгоре на всеки председател.
Възнаграждението на заместник-председателя на Общинския съвет не може да е по-високо от това на редовите съветници, тъй като на него законът не вменява допълнителни правомощия и задължения, освен в случаите, когато председателят отсъства. Дори повече, в Закона за местно самоуправление и местна администрация изобщо не се третира фигурата на заместник-председател като обект на възнаграждение, което означава, че той е един от всичките си колеги и като такъв получава наравно с тях.
За същото преди областният управител да упражни контрол по законосъобразност на актовете на Общинския съвет писа и "Севлиево онлайн". Има и още един детайл - обстоятелството, че самият заместник-председател Тодор Ганчев предложи да му се гласува 1.8 пъти минималната заплата за страната (предложението бе направено съвместно с Павлин Ганчев), освен че е незаконно, както по-късно отбелязаха юристите на областната администрация, е и неморално.
На трето място общинските съветници трябва да определят работно време на председателя на Общинския съвет и да гласуват неговото възнагреждение съобразно работното му време, а не "на парче", както направиха през януари. Тогава те определиха за председателя три минимални заплати, но никъде в решението не се споменаваше той на два, на четири или на осем часа ще работи. В последните години различни председатели в Севлиево са работили и по трите начина, но това винаги е било разписано в Правилника за организация дейността на Общинския съвет. В този мандат въпрос беше уреден само с "три минимални заплати" и без работно време, което предстои да бъде коригирано.