От 36 марки сирене по щандовете у нас, само 15 отговарят на стандартите, отчитат "Активни потребители"

Снимка: Julita from Pixabay

За седми път Активни потребители тества качеството на сиренето предлагано на българския пазар. Целта на изследването е да се установи количеството вода и сухо вещество в бяло саламурено сирене, произведено в България и разпространявано в националната търговска мрежа.

За изследването от асоциацията са закупили от търговската мрежа 36 марки бяло саламурено сирене. Селектирани са евтини, под 10 лева, но и скъпи продукти – над 20 лева за килограм. Не са пропуснати някои марки и производители при които в миналото е установявано повишено водно съдържание. В проучването не са включвани продукти, при които на етикетите е индикирано повишеното водно съдържание.

Закупените сирена са кодирани и препакетирани от "Активни потребители" и изпратени в лаборатория. 

От тестваните 36 марки само 15 (42%) отговарят на изискването за водно съдържание до 60%. Повечето, по-точно 21 (58%), надхвърлят регулаторното изискване на законодателството. При две марки - „Бачково“ и „Свежо сирене Ракево Милк“ водата е над 70%, което означава, че те на практика не са произведени по технологията за бяло саламурено сирене и вероятно са опасни за консумация, посочват от "Активни потребители". Най-многобройна е категорията на продукти с водно съдържание между 60 и 70% - 19 броя или 53%. Това са най-вероятно са бързозрейки,

Много от изследваните сега брандове фигурират и в предишното проучване от 2022г. При доста от тях се наблюдава намаляване на водното съдържание под регулаторните нива от 60%. Положителните новини са за сирена с търговски наименования "Саяна", "Боженци", "Добротица", "К-Брей", "Белиса" и "Йовчев". При тези сирена количеството вода е в рамките на регулаторните нива, но при други ситуацията се запазва. Като пример от "Активни потребители" посочват марките "Ситово" и "Млекаря 79", които "бяха и остават бързозрейки", се казва в проучването.

Какво означава бързозрейки

Според класическата технология на производство бялото саламурено сирене трябва да премине процес на зреене от поне 45 дни, за най-масовото направено от краве мляко. Това време е необходимо за да може в хранителния продукт да протекат редица микробиологични и биохимични процеси, които да направят сиренето вкусно, ароматно и най-вече безопасно за консумация. Когато този срок се скъси в сиренето остава повече вода, и нарастват редица други рискове за здравето на хората.

Нарасналото водно съдържание активира нежелателни химични процеси в млечните продукти. При тях се образуват вредни, а понякога и токсични и канцерогенни химични съединения. Колкото повече е водата, толкова по-бързо протичат тези реакции и нарастват рисковете за потребителите.

В сирената обикновено се развиват млечно-кисели бактерии които потискат болестотворните такива. Промяната в съдържанието на водата измества равновесието между бактериите и позволява растежа на нетипичини за сиренето микроорганизми. Някои от тях може да са патогени, опасни за здравето на потребителите.

Още за проучването за качеството на българското бяло саламурено сирене може да прочетете тук