Бездомните кучета в община Севлиево са намаляли с 61% - от 404 през 2022 г. на 158 през 2023 г. Регистрираните кучета в националния регистър VetIS са с 40% повече, 483 животни са кастрирани, ваксинирани и върнати чрез кампанията „Кастрирай и върни“.
Това стана ясно след приключване на съвместен проект между Община Севлиево и фондация "Четири лапи", който има за цел да ангажира общността в общината със съдбата на безпризорните. Проектът така се и казва "Ангажиране на общността", а приключването му бе отбелязано с връчване на финалния доклад за изпълнението на кмета на общината Иван Иванов.
Докладът обобщава резултатите от съвместния проект на фондацията и Общината, чието изпълнение се осъществи в рамките на 2022-2024 г. Окончателният резултат от свършеното е с 61 % по-малко бездомни кучета в общината, в сравнение с 2022 г.
Всеки може да приюти куче от общинския приют, снимка: "Севлиево онлайн" Осведомеността на общността за приюта бе значително повишена чрез участията на фестивала „Семе българско“ и чрез популяризиращи видеа, които доведоха до увеличаване на даренията за приюта. Екипът на "Четири лапи" работи и с 329 деца в училища и детски градини за формирането на по-добри бъдещи стопани на животни. Актуализирана бе и общинската програма за управление на бездомните кучета. Фондацията ще използва успешния пример на Севлиево като го промотира в други страни, на различни континенти, където има дейност, обяви д-р Венцеслава Тасева - директор на фондацията. “От опита и в работата с общини, няма друга такава с такъв резултат”, сподели д-р Тасева. Тя декларира, че успешната съвместна дейност на Община Севлиево и Фондация "Четири лапи" ще продължи и през 2025, това вече е договорено между фондацията и Общината.
""Четири лапи" работи с мисия да помага на Общините да се справят с популацията на бездомните кучета и котки по цялостен, ефективен, хуманен и устойчив начин", съобщават от Общината.
"След внимателен анализ на практиките и състоянието на 265 общини в България от 2015 г. насам, през 2022 г. подписахме споразумение за сътрудничество с община Севлиево, целящо сътрудничеството между хората от общността, за да се променят нагласите и поведението към животните", споделят от фондацията, цитирани от общинския пресцентър. Целта, според същото съобщение, е повече осиновявания от приюти и популяризиране на кастрацията, което намалява броя на изоставените кучета, а също и да продължи работата с децата от детските градини и училищата.
Бебета в приюта в Севлиево, снимка: "Севлиево онлайн" На фона на тази информация социалната мрежа фейсбук прелива от снимки на изоставени кучета-бебета, буквално захвърлени извън населени места или някъде, където са обречени на смърт. Изоставят се не само малки животни. Котките пък са на всяка крачка. Вероятно данните, изнесени от фондацията са такива, каквито са, а работата с децата е похвална, защото човек се формира от малък. Как може да се работи със съзнанието на възрастните и как може да им се вмени отговорност, е по-важният въпрос. Защото ако никой не изхвърля животните си, точно както изхвърля боклука, тогава усилията на неправителствени организации и местна власт ще дадат траен резултат.
Само преди дни в Община Дряново въведоха 1000 лв. глоба за всеки собственик на куче, който не го е чипирал и регистрирал. Дадоха шест месеца гратисен период на стопаните да се организират, а Общината поема разходите по чипирането. Това е интересен опит, да видим как ще проработи.