От днес в Музея - находките на Хоталич през лято 2015

снимка: Исторически музей Севлиево

Изложба с находките от археологическо лято 2015 е подредена от днес, 2 март, в малката зала на Хаджистояновото училище. В нея са представени по-голяма част от откритията, направени на обекта през горещото лято на 2015-та.

Редовните археологическите проучвания на ранновизантийската и средновековна крепост Хоталич се проведоха през месеците август и септември. В тях взеха участие петима работници и научен ръководител. В резултат на работата им напълно бе изяснена строителната периодизация и прецизирана датировката, както на изграждане на крепостната стена, така и на застрояването във вътрешността на цитаделата.

Според нумизматичните, керамични, костни и метални находки, бе установено, че крепостната стена в този участък е строена в началото на V в . Оттогава датират и трите гроба. Единият от погребаните е положен с три гривни на ръцете. Гривните могат да се видят в изложбата така, както са намерени върху скелета.

След средата на VІ в започва застрояването на хълма. С този период е свързано и терасирането на терена. През VІ в са построени и обитавани и двете помещения №1 и №2 (по реда на откриването им). Особен интерес представлява помещение №1. В средата на VІ в то е функционирало и като работилница за обработка на кост. При разкопките бяха открити 10 предмета от кост. Някои са напълно завършени, други в процес на изработване. Особено впечатление правят две костни дръжки с прецизна геометрична украса.

В различни етапи на проучванията са намерени още пет прешлена за вретена. Открита е и суровината за изработването им – три еленови рога със следи от обработка. Към костните предмети се прибавят и два гребена. Всички те са показани в изложбата.

Освен костните предмети, експозицията показва каменни, метални и керамични предмети, служили в бита на хората преди 14 века. Може да се види и отлично запазена монета, която също е открита през лятото на 2015 г. Тя е с номинал от 40 нуми, сечена от император Юстиниан І през 549-550 г. във византийската столица Константинопол.

Изложбата е богато илюстрирана с фотоси от интересни работни моменти, както и с текстове, които дават обобщена информация за резултатите от разкопките.