Нито една българска фирма не се е съгласила да изработи часовниковия механизъм за кулата в Севлиево. Това съобщи по-рано днес президентът на Ротари клуб Севлиево Тома Томев. Организацията стои зад инициативата и изпълнението на реставрацията на кулата - една от първите часовникови кули по българските земи в рамките на Османската империя, която през 2017 г. стана на 240 години.
В хода на работата по реставрацията станало ясно, че
демонтажа и пренасянето на стария часовников механизъм никак няма да е лесно.
Затова се търси и фирма, която да демонтира съоръжението. По предварителни изчисления демонтажът щял да излезе около 2 хил. лв. А след като се свали, старият механизъм ще бъде предаден на Историческия музей, както бе обещано още при започване на кампанията за набиране на средства за ремонт на кулата.
След като не намерили фирми от България, които да изработят нов механизъм на часовника,
от Ротари изпратили писма до три фирми в Германия.
Вече има отговор и от трите, в момента предложенията се превеждат, след което ще бъдат обсъдени.
Часовниковата кула е построена през 1779 година. Годината е изписана с арабски цифри над входната врата. А върху камбаната е гравирана 1775 година, за която се предполага, че е годината, в която е започнал градежа на кулата. Във външния вид на камбанарията има три основни части – каменна, дървена и камбана, а във вътрешната част на каменната основа се движат въжетата с тежестта на часовниковия механизъм, който се намира в средната, осмоъгълна част.
Необходимостта от часовника възникнала през Възраждането,
когато хората започнали да стават все по-заети и имали нужда да им се отмерва времето. Дървената конструкция най-горе завършва с купол, обшит с медни листи. В неговата вътрешност е камбаната, чийто звън излиза свободно през отворите на стените.
Малко над 32 хил. лв. събраха ротарианци и приятели
на традиционния Великденски бал на Ротари и Интеракт клуб Севлиево през пролетта. Повече от 180 членове на организацията от Севлиево, Габрово, Троян, Ловеч, Плевен и Велико Търново станаха дарители за ремонт и реставрация на Часовниковата кула в Севлиево.
Емилия Димитрова