От Общината се отчетоха за харчовете през 2015 година

Преди по-малко от час приключи публичният отчет на общинското ръководство за изпълнението на бюджета за 2015 година. Подробният отчет, подготвен от заместник-кмета "Финанси" Калина Георгиева, събра доста малко слушатели, сред които преобладаваха общинските служители. Нещо, което не е изненадващо, а по-скоро обичайната липса на интерес от страна на севлиевци за това как се харчат парите им от данъци. На пръстите на едната ръка се брояха и общинските съветници в залата. 

Бюджетът на Севлиево за миналата година е в обем 19 850 031 лв. Към тази сума добавяме 12 829 000 лв. за изпълнение на проекти с европейско финансиране и общата сума, с която общинската управа е оперирала през 2015-та става 32 679 254 лв. Годината е приключена без нито лев просрочени задължения, всички субсидии към второстепенните разпоредители с бюджетни кредити са изплащани навреме, не е имало и ден забавяне на заплатите и плащането на осигурителните вноски на работещите в бюджетната сфера, осигурени са средства за инвестиции и е реализирана успешна капиталова програма в обем от 14 млн. лв., обяви Калина Георгиева. А в края на годината по сметките на Общината е имало 1 382 959 лв. - един добър преходен остатък, който означава единствено, че разходите са разчетени прецизно, сподели самата г-жа Георгиева за sevlievo-online.com след края на публичния дебат. А последното извика въпрос от наша страна: Защо, след като Общината определено не изпитва финансов глад, се наложи в началото на тази година да бъдет увеличени местните данъци. "Защото севлиевци са хора с изисквания, на които ние няма как да не отговорим", каза кметът д-р Иван Иванов. "Хората в нашата община имат работа. Тук имаме обратното на това, което изпитват живеещите в Северозападна България - там са готови да работят и за минималната заплата. А в Севлиево има недостиг на работна ръка. И когато хората получават заплати, които не са минималните, те започват да имат изисквания към управляващите, което е напълно в реда на нещата. Севлиевци искат тротоари, асфалтирани улици, затревени и зацветени паркове, детски площадки за децата си, спортни игрища за деца и възрастни. Длъжни сме да правим инвестиции в тези посоки, защото хората го искат. Затова бе и увеличението на дънците, което, всеки, който вече е платил, се е убедил, че не е голямо. На практика общата сума, която очакваме да влезе в бъджета от новите данъци е 450 000 лв., а само за асфалтирането на една улица са нужни 1 млн.лв.", отговори д-р Иванов.  

Що се отнася до подобряване благосъстоянието на севлиевци, прилагаме още една цифра - 47% от местните данъци, които се плащат тук, са от данък върху превозните средства. Повече от един милион лева е налогът, който хората внасят в хазната за автомобилите си, при малко над 2 млн. лв. дължими местни данъци.

Сред останалите разходи на Общината са осем и половина милиона лева за образование, от които близо 6 млн.лв. за заплати и осигуровки на учители и персонал в детските градини и общинските училища, над 3 млн.лв. за социални дейности, 345 000 за спорт, 14 и половина милиона лева за инвестиционни разходи, от които 11,5 млн.лв. са средства от Европейския съюз. Паралелно е вървяло плащането на двата кредита, които Общината има - за ремонта на площада миналата година са направени вноски за 324 460 лв., а за заема на МБАЛ "Д-р Стойчо Христов" - 208 000 лв.