От следващата учебна година на учениците от Професионална гимназия по механоелектротехника "Ген. Иван Бъчваров", които се обучават по дуалната система, по-известна като "учене чрез работа", ще се наложи да поемат още една отговорност - на работници. В началото на септември т.г. те ще подпишат първите си трудови договори с фирмите, където работейки ще се обучават паралелно с часовете в училище. Началото на тяхното практично обучение започва на 16 септември 2019 г. и приключва на 14 юли 2010 г. Това обучение обаче няма да има нищо общо с познатата "практика", където изискванията са доста по-занижени в сравнение с работата, която ще извършват младите хора във фирмите, в които ще бъдат разпределени.
Това стана ясно снощи по време на срещата между учениците от дуалното обучение, техните родители и ръководството на гимназията. "На вас ще се наложи да поемете две отговорности - като ученици и като работници", подчерта директорът на училището Ани Андреева. Тя наблегна на успешната формула "учене чрез работа", която в момента се прилага в 32 професионални гимназии, в 19 български града, по 12 професии и 1600 ученици трупат опит в 170 фирми.
В Севлиево 51 ученици от Професионалната гимназия по механоелектротехника „Ген. Иван Бъчваров” от две професии - машинен техник (специалност „Машини и системи с цифрово-програмно управление“) и електротехник (специалност „Електрообзавеждане на производството”) учат по швейцарската система „учене чрез работа“. Техни партньори в рамките на проекта ДОМИНО на Българо-швейцарската програма за сътрудничество са фирмите "Идеал Стандарт-Видима", АББ България, клон Севлиево и ЕМКА.
Явно моделът на дуално обучение е успешен, след като и останалите професионални гимназии в града искат да го въведат от новата учебна година, сподели Ани Андреева
Различното при тях е, че те получават "заплата" за труда си - 50 лв. на месец, за които има критерии и един от тях е липсата на неизвинени отсъствия. А със сключването на трудови договори между учениците и фирмите-партньори, младите хора вече ще бъдат оценявани от своя наставник - работник във фирмата, който ще следи как изпълняват възложените им задачи в производствена среда. Един наставник ще отговаря най-много за пет ученици и неговата текуща оценка за всеки от тях ще има значение за годишната оценка на учениците, която редом с оценките от училище, ще формира техния краен успех за учебната година.
написано от Емилия Димитрова