Отсрочват и бързите кредити

Снимка на Peggy und Marco Lachmann-Anke от Pixabay

На потребителите на бързи кредити няма да се начисляват наказателни лихви за забавени вноски по време на извънредното положение, заради пандемията от коронавирус. В случай на нарушение от страна на компаниите за бързи заеми, кредитополучателите могат да потърсят своите права.

Това заявява в писмен отговор до народния представител от „БСП за България“ Кристина Сидорова финансовият министър, когото депутатът от левицата попита спазват ли небанковите финансови институции разпоредбата на чл.6 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение и какви са санкциите за тези, които го нарушават.

Според цитираната разпоредба до отмяна на извънредното положение не се прилагат последиците от забава за плащане на задължения на частноправни субекти, вкл. лихви и неустойки, както и непаричните последици като предсрочна изискуемост, разваляне на договор и изземване на вещи.

Повод за въпроса на народния представител до министър Горанов са били сигнали от граждани, получи през последните дни писма или позвънявания по телефон със заплаха от съд и призив за погасяване на просрочени задължения. Подобни действия противоречат на сега действащата законова разпоредба.

Министърът на финансите няма правомощия да упражнява контрол върху дейността на кредитори – банки и небанкови финансови институции, и да налага санкции при упражняване на тяхната дейност, посочва в своя отговор Горанов.

Става ясно, че след въпроса на Кристина Сидорова финансовият министър е поискал информация от БНБ относно спазването на разпоредбата от страна на вписаните в публичния регистър финансови институции.

От получените данни той заявява, че няма нарушения и постъпили оплаквания от граждани, ползвали услуги от финансовите институции, в т.ч. потребителски и ипотечни кредити.

По отношение на санкциите, които могат да бъдат наложени на финансовите институции за неспазване на разпоредбата, министър Горанов заявява, че не са предвидени административни наказания.

По думите му разпоредбата урежда ограничаване на последиците забава в отношенията между часноправни субекти – страни по договори за кредит или лизинг.

Според Владислав Горанов в случай на неспазване на разпоредбата засегнатите длъжници разполагат с редица възможности за защита, сред които Закона за потребителския кредит, Закона за кредитите за недвижими имоти на потребителите, жалби, свързани с договори за потребителски кредити или договори за кредити за недвижими имоти, които потребителите могат да подават до Комисията за защита на потребителите.  Наред с тези възможности засегнатите лица могат да търсят защита и обезщетение за евентуални вреди и по общия ред.

В отговора до Кристина Сидорова финансовият министър допълва още, че за действия, свързани със заплаха или принуда за плащане от страна на финансови институции, които са в противоречие със Закона, кредитополучателите, гражданите могат да се обръщат и към правоохранителните органи.