На 28 август 2022 г.

Отварят дома на д-р Атанас Москов, къщата в края на града, по повод 119 г. от рождението му

Мястото е откъснато от градския шум и ако човек не знае, че там има къща, няма да я открие, снимка: Община Севлиево

На 28 август се навършват 119 години от рождението на големия български социалдемократ, доктора по международно право и почетен гражданин на Севлиево д-р Атанас Москов.

По този повод Исторически музей Севлиево отваря свободно врати на малката къщичка зад гимназия "Марин Попов" - домът, в който семейство Москови живяха, днес е музей.

Мястото е откъснато от градския шум и ако човек не знае, че там има къща, няма да я открие. Домът е запазен напълно автентичен, а малкото пространство е пропито от духа на фината интелектуалка Рене, доктор по социология и икономика, принудена да търпи неудобствата на един много беден и нелек живот, но да бъде до съпруга си. По стените са спомените за таланта на рано починалия им син, едва 20-годишен. А всичко останало е спомен за "мъдрецът от замъка на свободата", както наричаха д-р Атанас Москов.

Желаещите могат да посетят къщата-музей на 28 август от 9.00 ч. до 13.00 ч. със свободен вход. 

Д-р Москов е роден на 28 август 1903 в Севлиево. Той е девето, най-малко дете на скромно българско семейство. По това време в града вече има силна и влиятелна организация на Българска социалдемократическа партия (БСДП). Един от дългогодишните ръководители на БСДП Андрея Конов става негов кръстник. По-късно в организацията влизат и по-големите му братя, а когато всички са пратени по фронтовете на Първата световна война, той е едва на 13 години, но принуден да поеме грижите за дома.

В гимназията става основател и председател на младежката социалдемократическа група „Жан Жорес“, заради което е изключен от училище.

На 19 години е приет в Софийския университет, където следва две специалности - право и дипломатически науки. По време на следването си работи, за да се издържа.

По-късно заършва дипломатически науки в Брюкселския свободен университет. В Брюксел д-р Москов успешно съчетава работата в Изпълнителния комитет на Социалистическия интернационал с подготовката на докторска дисертация по международно право, която защитава през 1936 г. Спечелва стипендия, но се отказва от нея и работи, за да е независим.

През 1936 г. създава семейство с белгийката Рене Едмонд Вилме. 

Без съд и присъда

През 1949 г. Атанас Москов влиза в затвора без съд и присъда за цели две години, в които офицери от ДС го подлагат на физически мъчения. Бива подложен на такива репресии, че според очевидци, когато случайно попада в една килия с главния секретар на БСДП Коста Лулчев, цял ден не могат да се познаят и се разпознават едва по думите и по гласа. Веднага след като е освободен през 1951 г. д-р Москов е принудително изселен  в Севлиево. 

В лагера "Белене"

Само няколко месеца по-късно отново е арестуван и този път изпратен за четири години в лагера „Белене“, където остава две години, през които е принуден да копае изкопи по норма. По същото време съпругата му, доктор по социология, работи с мотиката в местното ТКЗС, за да издържа семейството. Със собствените си ръце белгийката построява малък дом в покрайнините на Севлиево, където всеки ден чака съпруга си да се върне от затвора. Цялото пребиваване на доктора по право по затворите е факт, въпреки липсата и на обвинителен акт, и на съдебен процес.

Униженията на свободата

Мъченията и униженията не успяват да сломят духа на д-р Москов. Оцелял  в „Белене“, той е покосен от още едно нещастие – единственият му син умира едва двайсетгодишен.

След завръщането от лагера дълго време не му дават работа, докато накрая го назначават на дребна чиновническа длъжност в местната психиатрия в Севлиево. Извън затвора той е неотлъчно следен от ДС и останалите репресивни органи на комунистическата държава.

Д-р Москов доживява края на комунистическия режим, вижда с очите си падането на Берлинската стена и рухването на тоталитарните режими в цяла Европа. Въпреки преклонната си възраст отново е обхванат от ентусиазъм. Броени дни след 10 ноември 1989 година – на 26 ноември, заедно с шестима свои съратници, политически лагеристи и затворници, възстановяват БСДП. На 5 януари 1990 г. социалдемократите на Атанас Москов и Петър Дертлиев връщат името на партията, а д-р Москов е избран за председател, но скоро се оттегля заради напредналата си възраст.

По време на демокрацията остава да живее в Севлиево - сам в малката къща сред нивата, построена от вярната му съпруга, заобиколен от книги и спомени. Бившият политик, юрист, общественик, журналист и затворник умира на 28 януари 1995 година, на 92 години.

(за биографията на д-р Москов са използвани факти от bulgarianhistory.org)