Съдът отмени окончателно решението на Министерския съвет, с което е приет Плана за управление на природен парк „Българка“. Това означава, че последната пречка пред строителството на тунела под Шипка падна и сега на ход е държавата.
С решение от 1 април т.г. Върховният административен съд (ВАС) потвърди решение на Административен съд София-град от февруари м.г. и обяви решението на Кабинета Петков за приемане на Плана за управление на парк „Българка“ край Габрово за „незаконосъобразно и постановено в съществени противоречия на административното право“.
Сред мотивите на съда изпъква голямата разлика във времето от изготвянето на плана до неговото приемане – близо шест години.
През това време ситуацията в региона се е променила, променени са обществено-икономическите отношения, имоти са се сдобили с нови собственици, които биха били заинтересована страна от плана, смята съдът. Освен това, тъй като една от обжалващите страни е Община Габрово, за шестте години от изготвянето до одобрението и приемането на документа, Община Габрово е развила инвестиционната си политика и планираните инвестиции са различни от времето, когато планът е писан и обсъждан, пише още в съдебното решение.
Всъщност тунелът под Шипка събори плана на парка.
Според плана за управление на парк „Българка“ изпълнението на проекта „Обход на Габрово с тунел под връх Шипка“ „попада в зона с предвиден резерватен режим“. Това на практика означава забрана за всякакво ново строителство. Изключения се допускат за водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управление на парка и възстановяване на биологичното разнообразие, както и елементи, гарантиращи сигурността на посетителите на парка.
В раздел „Ограничения“ на плана тунелът под Шипка е посочен като „заплаха за естествените екосистеми“, което е още едно ограничение срещу мечтаното съоръжение.
Как се одобрява план, писан преди шест години и непроменен оттогава и с какви мотиви съдът отхвърли приемането му, както и какво означава това за тунела под Шипка, четете тук.
Текстът е част от редакционното съдържание на платформата за регионална критична и разследваща журналистика "За истината".