Четири първи места завоюваха учениците на СОУ "Васил Левски" в областния етап на националния фестивал за руска поезия, песен и танц "Пусть всегда будет солнце", който се проведе на 23 април в габровската зала "Възраждане".
В раздел "Поезия" бяха присъдени две първи места в категорията 5-8 клас - на Румен Гатев с ръководител Таня Попова и Юлияна Мур с ръководител Наташа Колева. В същата категория Ива Стоянова, чийто ръководител също е Наташа Колева, бе класирана на второ място.
В раздел "Песни" Юлияна Мур заслужено грабна първата награда в категория 5-8 клас. Неин ръководител е Цветан Цонев. В песенната надпревара взеха участие и възпитаничките на Евгения Пенчева Бранимира Абрамова и Моника Генкова – 5-8 клас, които предадоха с много настроение и артистичност ритмите на любими руски песни.
В третия раздел, "Танци", танцова формация към СОУ „Васил Левски” в състав: Маринела Белоева, Камелия Ганчева, Евгения Тинчева, Мирела Донева, Кристиана Тинчева и Виктория Рачева бе класирана на първо място. Ръководители на формацията са Евгения Пенчева и Елена Иванова .
Всички ученици, класирани на първите места, ще вземат участие в следващия, регионален етап на конкурса, който ще се проведе на 4 юни. Победителите в регионалния етап ще мерят сили в последния, национален етап, който ще се проведе на 10 септември в рамките на Националния събор на русофилите край яз. „Копринка”.
Фестивалът "Пусть всегда будет солнце" се организира от Национално движение „Русофили” и се провежда за трета поредна година. Целта му е да популяризира руската поезия, песен и танц, да приобщи младите към богатата руска култура и създаде интерес към изучаване езика на Пушкин. Това внушително мероприятие с всяка следваща година се превръща в мост на дружбата и мира, толерантност към другия и е невероятен начин за изява на творчески и оригинално смели решения. Доказателство за последното е нарастващия интерес към фестивала, а с това и усилващата се конкуренция. Тази година в надпреварата се включиха повече от 300 деца от детски градини и училища от Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново, разпределени в четири възрастови групи. Те бяха оценявани от четиричленно жури, като за оценката на всеки участниц от значение беше освен възрастта му, подбора на репертоара, сложността на изпълнението, сценичната реализация, костюма и цялостното художествено въздействие на неговото изпълнение.