Поне пет години ще отнеме превръщането на яз. "Ал. Стамболийски" за питейно водоснабдяване

Около пет години ще отнеме превръщането на язовир "Александър Стамболийски" в такъв за питейно водоснабдяване. Това стана ясно на работна среща между областния управител на Велико Търново Людмила Илиева и кметове на общини и села в общините Свищов, Павликени и Полски Тръмбеш.

Първо трябва да се направи искане за проектиране и изграждане на пречиствателна станция за питейна вода от язовира. Това трябва да залегне в регионалното прединвестиционно проучване на област Велико Търново. Необходимо е още  да се изготви едногодишен мониторинг за категоризиране качествата на водите от язовир „Ал. Стамболийски“, съгласно Наредба №12 от 18 юни 2002 г. с цел питейно-битово водоснабдяване. Третата стъпка е на основание чл. 52, ал. 1, т.1 а от Закона за водите - МОСВ да издаде разрешение за водоподаване, след което да се възложи проектиране на пречиствателното съоръжение, водопреносната мрежа и съответните съоръжения по нея. Едва след като всичко това получи одобрение, идва ред на финансирането, което може да стане по оперативна програма на Европейския съюз. 

Язовир „Ал. Стамболийски“ е построен за напояване. Средно годишно от него се ползват около 300 млн. куб. м вода, докато за осигуряване на питейна вода за жителите от общините Сухиндол, Павликени, Свищов и Севлиево са нужни между 2 и 5% от това количество, по данни на областната администрация във Велико Търново. "Свободен капацитет има и затова първите разговори с МОСВ и другите институции са обнадеждаващи", смята областният управител на старопрестолния град.