Ако се питате какво е общото между канонизираните светци и героите от борбите за свобода на България, отговорът е прост - общото е начина, по който вижда едните и другите художникът иконописец Петър Първанов. Снощи негова изложба с икони бе открита в галерия "Асен и Илия Пейкови".
Икона е дума от гръцки произход (eikon), която означава "образ", "портрет". Иконописта е изкуство, зародило се във Византия през ІV век и разпространено в целия православен свят. Отначало икона са наричали всяко изображение на Спасителя, Божията майка, светец, ангел или събития от историята на Църквата, независимо от това дали става дума за скулптура или живопис. Всичко това научаваме от сайта за икони magazin.icons-bg.com. А то много добре приляга на идеята за изложбата на Петър Първанов. Защото между иконите му откриваме рисунки на войводи и революционери, нарисувани с бунтовническата униформа, с калпак на глава и оръжие в ръка. Нищо канонично, нито опит за придаване на святост в образите, а в същото време светят като правослевните икони, между които са подредени. Каква е идеята? Разяснява директорът на галерията художникът Васко Василев.
Директорът на ГХГ "Асен и Илия Пейкови" Васко Василев /вдясно/ представя художника Петър Първанов
"Няма нищо неестествено, нито странно в този подход. И едните и другите са светци. Нима борците за освобождение не са свети хора, повели народа в битка?", разсъждава Василев.
Всъщност изложбата е нещо повече от иконопис точно заради този интересен подход на автора. А иначе иконите са изключителни, всичките рисувани с наситени бои върху дърво. Авторът им е скромен човек и май не обича да говори много за творчеството. А то не е и нужно, защото иконите и картините му говорят сами. И какво повече да се каже за една прекрасна изложба, освен "На многая лета!". Онези, които бяха снощи на откриването, чуха "На многая лета!" лично. И повярвайте, усещането си струваше.
Изложбата е отворена за посетители, подредена е в две от залите на втория етаж на Градската художествена галерия.
автор: Емилия Димитрова