Отборът на ПГМЕТ "Ген. Иван Бъчваров" постигна забележително представяне

Пето място от 53 участници за севлиевци в Националното състезание по природни науки и екология

Вероника Петрова и Преслав Пройнов с техния учител Красимира Томева

Какво използвали за оцветяване древните народи: от синьото на маите и келтите, до червения цвят от бръмбарите кохинил и странното жълто на индийците? За всичко това се разказва в проекта „Багри от природата“. Разказва се от какво извличали багрила, за да оцветяват тъканите и керамиката. Акцентът се поставя върху практическата задача: учениците да получат багрила, подходящи за оцветяване на храна. Целта е да се заменят синтетичните оцветители с естествени. Едва ли някогашните хора са оцветявали храната. За тях набавянето й било приоритет, а не нейният цвят. Но съвременният човек по една или друга причина го прави и често използва синтетични Е-та, някои от които съвсем не са безобидни.

 С този проект учениците Вероника Петрова и Преслав Пройнов от 9-а клас и техният учител Красимира Томева участваха в XXII Национално състезание по природни науки и екология, което се проведе в Разград от 15 до 17 ноември. В оспорвана надпревара ученици от цялата страна защитаваха своите проекти, свързани с актуални за обществото проблеми. Състезанието протича в две възрастови групи, а разработките се представят на постерна сесия и на публична защита. Оценяват се от преподаватели в университети.

Много неща допринесоха за отличното представяне на учениците: от идеята на проекта, експериментите и аргументираните отговори пред комисията, до мастилото от шикалки, направено по рецепта от XV век. Оказа се, че повечето посетители нямаха представа какво представляват шикалките. Но попаднахме и на познавачи, които ни дадоха ценни съвети. Пето място в класацията сред 53 участници и отлична оценка 5,75 за отбора на училище „Ген. Иван Бъчваров“ – едно чудесно постижение!

За участниците в състезанието, домакините от Профилираната гимназия за чужди езици „Екзарх Йосиф“, бяха организирали посещение на Интерактивния музей и древния Абритус. Там се потопихме в живота на римляните, научихме за тяхната храна, обичаи, някогашната мода и боговете, които са почитали.

Посетихме и компанията „Амилум“ – най-големия преработвател на царевица в страната, чиято дейност е да извлича продукти за хранителната промишленост. Екипирани с антифони, шапки, ръкавици и очила посетихме цеховете и видяхме на практика процесите, за които учим в училище. Дегустирахме фруктозен сироп, който използват за производството на световноизвестни безалкохолни напитки. Направи ни впечатление колко много вещества се добиват от царевицата и как на практика това е безотпадъчна технология.