от Емилия Димитрова
Заради наложително съгласуване на местната Наредба за данъци и такси със Закона за местни данъци и такси, данък сгради за жителите на община става 2.2 на хиляда. Това е повече от сегашната ставка за имотите на физическите лица и жилищните имоти на юридическите, които в момента се облагат с налог от 1.7 на хиляда.
Промяната ще влезе в сила от януари 2021 г. Преди това Общинският съвет трябва да одобри внесените от кмета промени, направени в отговор на протест от районен прокурор Даниела Йовчева. Протестът е заради липсата на съгласуваност между действащото законодателство и местната наредба. Заседанието на Общинския съвет е насрочено за 25 август т.г.
Сегашното положение
Наредбата, която определя размера на местните налози за жителите на община Севлиево, е приета през 2008 г. и оттогава няколко пъти променяна. Член 15 от нея, последно променен през 2015 г. гласи: "Размерът на данъка върху недвижимите имоти се определя в размер на 1.7 на хиляда за недвижими имоти на физически лица и жилищни имоти на юридически лица и 2.2. на хиляда за нежилищни имоти на юридически лица".
Какво казва законът?
Според чл. 22 от Закона за местни данъци и такси "Общинският съвет определя данъка за недвижими имоти в границите от 0.1 на хиляда до 4.5 на хиляда върху данъчната оценка на имота. Т.е. законът не прави разделение между жилищни и нежилищни имоти, а определя една ставка за всички.
Освен това законът уточнява, че изчисляването на дължимия данък става върху данъчна оценка на имота - нещо, което не е конкретизирано в действащата за община Севлиево местна наредба.
Защо се налага промяната?
На 20 април м.г. влезе в сила решение на Конституционния съд, с което се отменят действащите дотогава разпоредби на Закона за местни данъци и такси и се въвеждат граници, в които общините определят местния данък за всички имоти на територията си, били те жилищни, нежилищни, курортни, или не. Преди произнасянето на Конституционния съд за курортните селища имаше по-висока данъчна ставка, което в последствие бе обявено за противоконституционно и дискриминационно.
Конкретно за община Севлиево промяната е наложителна и заради липсата на прецизиране на каква основа се изчислява дължимия данък - пропуск в сега действащата наредба.
В предложението за промяна, което се внася в местния парламент, е записано, че промените влизат в сила от 1 януари 2021 г., т.е. за текущата година няма да има преизчисляване на данъка.
Защо по-високата цифра?
Защо в промените, които се правят в местната наредба, е взета по-високата от двете действащи сега ставки - 2.2 вместо 1.7 на хиляда, най-вероятно ще стане ясно по време на дебатите в пленарна зала, ако такива има. Защото е факт, че с уеднаквяване на местно и национално законодателство се вдига данък сгради за гражданите - тихо и законно.