Десетки паметници съхраняват историята на героичния севлиевски край. Сред най-емблематичните за общината са: статуята на Мара Белчева и Пенчо Славейков в центъра на града, мемориалът „Стена на славата и безсмъртието“ в градския парк „Казармите“, Алеята на дарителите и др.
Паметниците и монументите, които радват гостите и гражданите на един от най-бързо развиващите се градове в страната, всяка година се увеличават, като последният беше открит тържествено на 16 септември - бюст-паметник на легендарния генерал Никола Генев. "Запазването на историческата памет и възстановяването на културните ценности са сред основните ни приоритети. Защото "народ, който не помни миналото си - няма бъдеще" - веруюта ми през всичките тези години, споделя кандидатът за кмет на Севлиево Иван Иванов.
Открити и реновирани са редица баралефи, паметници и статуи на бележити севлиевци с огромна роля за българката история, култура и просвета. Много от знаковите места в града върнаха стария си блясък, като част от общата грижа за пространствата е и възстановяването на вече съществеващите монументи, статуи, паметници, паметни плочи и барелефи.
Възстановените лъвове на моста над р. Росица, снимка: ПП ГЕРБ-Севлиево
Сред емблематичните за града е и мостът на Кольо Фичето над река Росица, където преди години бяха върнати статуите на лъвчетата, изработени от севлиевския скулптор Велизар Захариев. Така беше възстановен първоначалният вид на моста, когато лъвовете са били изработка на известния за времето си художник Дочо Байрямов.
Преди няколко години община Севлиево увековечи и севлиевската поетеса Мара Белчева, редом с нейния спътник в живота Пенчо Славейков. Мара Белчева е една от първите български поетеси и една от най-образованите за времето си жени в България, родена в Севлиево през 1868 година. Статуята на двамата привлича туристи на площад “Свобода”, а неин барелеф беше поставен на мястото, където е била родната й къща.
В града беше открит и паметник на Йонко Карагьозов – видният севлиевец, участвал в подготовката на Априлското въстание през 1876 г. в Първи търновски революционен окръг като помощник на Стефан Пешев.
Най-после Севлиево има паметник на ген. Никола Генев, снимка: ПП ГЕРБ-Севлиево
През 2015 г. се роди и идеята за мемориал, с който севлиевци да почетат паметта на загиналите във войните. В резултат на това в парк “Казармите” на мястото на 9-ти артилерийски Севлиевски полк, в западния край на "Площада на победите" е издигната 14-метровата "Стена на славата и безсмъртието". На нея са изписани имената на 421 загиналите от град Севлиево в Руско-турската, Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни. В двата края на стената са монтирани релефни изображения на българския орден „За храброст“. С информационни табели няколко алеи в парк „Казармите" бяха кръстени на имената на славни севлиевски генерали.
Възстановени бяха и бюст-паметниците на Йонко Карагьозов, паметната плоча на Борис Машалов и паметната плоча на Марин Попов. На всички паметни места в град Севлиево бяха поставени възпоменателни плочи.
Публикува се съгласно договор
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ