Показват оригиналния печат на Севлиевския комитет

Оригиналният печат на Севлиевския революционен комитет показват от днес в Исторически музей Севлиево в една уникална изложба, която постави началото на честванията за 140 години от Априлското въстание в Севлиевския край.

Изложбата е наречена "Сладко нещо е свободата" и в нея със свои експонати участват Регионалният исторически музей във Велико Търново, Регионалният исторически музей в Габрово, Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и музеите в Дряново, Бяла Черква и Севлиево. С това на практика се дава възможност на посетителите да се запознаят с подготовката и хода на въстанието в целия Първи Търновски революционен окръг. 

За събитията отпреди 140 години говори директорът на Историческия музей в Севлиево Найден Петров. "Хората, подготвили въстанието в нашия край, са били най-интелигентната част от обществото. Те са знаели, че с това въстание няма да съборят Османската империя, но целта им е била светът да говори за това, което става в България. И историята показва, че тази цел е постигната", каза г-н Петров. 

Подчертано бе, че именно тук, в Батошево, е създадена една от най-добрите организации и подготовка за въстанието. Не случайно казват, че е било най-добре подготвеното въстание, защото и габровските въстаници начело с Цанко Дюстабанов идвали да се сражават тук, в защита на България. 

По-долу припомняме някои факти от събитията преди 140 години.

Майката на Стефан Пешев, който е председател на Севлиевския революционен комитет, е от Батошево. Под прикритие, че идва на гости на дядо си, Стефан Пешев основава таен революционен комитет в Батошево, начело с Боньо Кунев. След като в Кръвеник се обявява, че въстанието е избухнало, на легендарния връх Бабан се събират и батошевските въстаници. На 5 май Батошево е атакуван от три страни, селото е подложено на палежи, грабежи и унищожение.

Дядо Фильо Радев е кмет на село Кръвеник. Когато се разбира, че в Южна България възстанието е в разгара си и става ясно, че в Севлиево, поради предателство, част от революционния комитет е заловен, Дядо Фильо свиква Велико народно събрание на връх Бабан. Събират се над 250 човека делегати, представители на всички населени места в подбалканската долина. На това събрание е взето единодушното решение за обявяването на въстанието. И Дядо Фильо пръв обявява въстанието, след което разпределя четите, техните командири и ръководители. Негов пръв подвойвода е синът му Христо Филев, който по-късно е обесен на площада в Севлиево. Кръвеник пада на 9 май, тъй като е ударен от три посоки. Когато вижда това, дядо Фильо Радев извършва един изключително важен държавнически акт – освобождава въстаниците от клетвата, която са положили пред него, за да могат да спасят жените, децата и семействата си. 

Равносметка от Априлското въстание в Севлиевския край: 285 убити мъже, жени и деца, 8 обесени на площада в Севлиево ръководители, опожарени над 650 къщи, манастири и училища.