От общинско предприятие „Обреди“ изкопаха погрешен гроб, а грешката лъснала в момента, в който процесията с мъртвия спряла пред мястото за вечния му покой. Шокът за близките бил, че там нямало изкопан гроб. Шокът за гробарите, че са изкопали погрешния гроб. „Станало е объркване“, потвърди историята управителят на предприятието Пламена Христова.
На 10 февруари т.г. в стария гробищен парк има насрочено погребение. За организацията близките на починалия наели траурна агенция. Имали гробно място, платено за вечни времена. То било посочено, когато заявявали разкопаването на гроб в насрочения за погребение ден, разказаха роднините на починалия в „Севлиево онлайн“.
В деня на погребението
дошлите да изпратят покойника стигнали до мястото, което семейството заплатило за вечни времена и заявило за разкопаване. Свалили ковчега от колата на траурната агенция и...една от роднините извикала: „Защо е изровен гробът на татко?“. Тогава се разбрало, че е изкопан не гробът, който трябва и покойникът не може да бъде погребан. „Преживяхме истински шок. Не знаехме как да реагираме. Беше ясно, че гробарите са копали не където трябва. Дойде един служител с тефтер и започна да разгръща страниците. Оказа се, че гробарите нямат вина за стналото, защото на тях им е казано къде да копаят“, разказа роднина на починалия.
Въпреки настъпилия хаос, трябвало бързо да се реагира. От „Обреди“ предложили
да отложат погребението за следващия ден.
Семейството не се съгласило. Трябвало да бъде изкопан нов гроб на правилното място. Но час и половина по-късно имало насрочено друго погребение, за което също трябвало да се копае гроб. Роднините бързо се окопитили и поискали да платят на ръка на гробарите стойността за ракопаване на гробно място, която вече били платили. „Изключително сме благодарни на тези момчета. Заеха се, пот се лееше от тях, но се справиха, въпреки, че ги чакаха за друг гроб“, споделиха опечалените роднини.
„Станало е объркване още при заявяването на гроба“,
коментира скандалната ситуация управителят на общинско предприятие „Обреди“ Пламена Христова пред „Севлиево онлайн“. От нейното обяснение стана ясно, че регистрите на гробищните паркове са стари и най-сигурно е, когато роднините сами покажат гробното място преди погребението. Тази практика била установена, но в конкретната ситуация това не е станало. Ако мястото не се покаже лично на гробарите, подобни ситуации са възможни, още повече, когато има дублиране на имена, както било в случая, обясни Христова. „Никой не ни е предложил да покажем мястото лично. Нима мислите, че бихме отказали да го направим“, реагираха от семейството на починалия.
Попитахме Пламена Христова дали не смята за редно
от предприятието да поднесат извинения на семейството,
на което се наложило да преживее загубата на близък, да се окаже, че той няма къде да бъде погребан, а роднините да станат свидетели на изкопаването на гроба, докато покойникът е в колата на трауарната агенция. „Права сте, наистина трябва да им се извиня“, каза Пламена Христова.
От разговора с нея стана ясно, че случаят не е единичен. Преди година имало подобен, тогава ставало дума за пълно съвпадение на имена, докато в сегашната ситуация само за фамилии. А ние питаме – защо се водят регистри, в които гробните места са описани по сектор, парцел и номер, когато от „Обреди“ ги търсят по имената на надгробните паметници.
От уважение към паметта на починалия и скръбта на роднините му, спестяваме имената в тази история.
автор: Емилия Димитрова