При полицейска акция, проведена днес преди обед на територията на Севлиево, в квартал "Балбанца", бяха разкрити четири кражби, наложени 18 глоби с фиш по Закона за движение по пътищата и други 20 акта. Търговия с изборни гласове не е установена, каза комисар Андрей Хайков - началник отдел "Охранителна полиция" при ОД МВР Габрово.
Комисар Андрей Хайков, снимка: "Севлиево онлайн"
Акцията не е по конкретни сигнали, но е съсредоточена в квартал "Балабанца", защото мястото е "сборище на лица от криминалния контингент", каза още комисар Хайков. Действията на полицията са част от мащабна полицейска акция на територията на цялата страна срещу купуване на гласове и битова престъпност.
В Севлиево квартал "Балабанца" е известен като ромския квартал. Хората, които живеят в него обаче отричат да са роми, предпочитат да ги причисляват към турския етнос. Животът в квартала е на двете крайности - има големи и видимо богаташки къщи, но има и мизерни постройки, в които е трудно да се предположи, че са обитаеми.
Полиция и жандармерия влязоха днес в кв. "Балабанца", снимка: "Севлиево онлайн"
Голяма част от жителите на "Балабанца" работят в чужбина, най-много в белгийския град Гент. Цели фамилии припечелват зад граница, пръснати са в цяла Европа. Техни са хубавите къщи и лъскавите пред тях коли. Сред останалите обаче не са малко, онези, които преживяват само на социални помощи. Пред техните къщи пасат коне и спират каруци.
Когато придвижването с каруца не е атракция, а ежедневие
Заради беднотията, широко разпространено е, че в квартала търговията с изборни гласове върви доста успешно. Местните обаче отричат.
"С тази инфлация, кой ще ти даде пари", казва мъж, докато наблюдава отдалеч полицейската акция заедно с пет, шест съкварталци, край които се навърта малко момченце. "Някоя бира ако дадат и то ще е на втори следобед", добавя мъжът (има предвид деня на вота 2 април). Казва, че никога и никой не му е предлагал пари срещу гласуване за определен кандидат. Същото казват и останалите. Не отричат обаче, че представители на партии са ги "черпели".
"Не им искам парите, нито обещанията. Ако всичко, което са ни обещали досега преди избори беше направено, този квартал щеше да свети, а то...виждате ли улиците - дупка до дупка, всяка по-дълбока. Лампите сега светят, но доскоро беше тъмница, да не смееш да замръкнеш", добавя един от мъжете, който стои встрани от компанията на останалите. Чувал е, че се дават пари срещу глас, но казва, че на него никой никога не му е предлагал.
В акцията участваха служители от Районните управления в Габрово, Севлиево, Дряново Трявна, секторите „Противодействие на криминалната престъпност“ и „Противодействие на икономическата престъпност“ в ОДМВР Габрово, Зонално жандармерийско управление Плевен, Регионална дирекция по горите, Българска агенция по безопасност на храните, НАП Габрово.
Обект на проверка бяха различни направления – криминална, икономическа престъпност, както и спазване на Закона за движение по пътищата от водачи на моторни превозни средства.
В хода на планираните мероприятия в четирите общини на областта са проверени общо 495 граждани, 340 автомобила, 4 лица с криминални прояви, 6 сборища на криминално проявени лица, 4 заложни къщи и 25 търговски обекта. Съставени са 42 акта за установяване на административни нарушения и са наложени 30 глоби по фиш. Регистрирани са 15 престъпления, като 12 от тях са разкрити. Задържано е едно лице, обобщиха в края на деня от ОДМВР Габрово.
Публикацията беше обновена на 11 март в 8.14 ч. с окончателните данни от полицейската акция, обобщени в края на 10 март от пресцентъра на полицията.