Правителството одобри 550 хил. лв. за ремонт на храм Успение Богородично в Габрово

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета за капиталови разходи на Министерски съвет за 2024 г. в размер на 550 000 лв. Парите са за Българската православна църква - Българска патриаршия с предназначение неотложен ремонт на храм „Успение Богородично“ в Габрово.

"Успение Богородично" е един от най-красивите храмове в България. Сградата е своеобразен шедьовър на църковната архитектура по време на Възраждането у нас.

Храмът е един от шедьоврите на Уста Генчо Кънев и на възрожденската архитектура и дърворезба. Иконостасът е цялостно произведение - един от най-добрите представители на изкуството след Освобождението на България. През 1976 г. е обявен за архитектурно-художествен паметник от национално значение.

Официално „Успение на Пресвета Богородица“ е осветена от четирима свещеници през октомври 1866 година. Храмът е в най-красивата част на Габрово, точно до известния Баев мост. Според стара история тук е докарана специална камбана в разрез с турските закони, които разрешавали само дървени клепала. Турците не разрешават поставянето и тя е отнесена в Соколския манастир. Когато на власт идва Султан Азис, няколко габровци решават да се възползват от тридневните чествания и незабелязано на сложат камбаната. Така рано сутринта на третия ден заедно с клепалата се чувал камбанен звън. Турците отишли да проверят какво е това своеволие, но габровци ги убедили, че няма по-тържествен начин да се отбележи началото на царуването на Султан Азис и така камбаната останала на своето място.

Самата църква е трикорабна базилика, има две редици с четири колони и два купола. Уста Генчо Кънев е автор и на декоративните украшения във вътрешността на храма. Направил е красиви каменни релефи, на които има изобразени растения и животни. Иконостасът е от липово дърво и за направата му е отнела 3 години. Иконите са реставрирани от известния Адолф Селоф.

Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий ще предприеме необходимите действия за съгласуване от Националния институт за недвижимо културно наследство за извършване за наложителните дейности в храма. Те включват ремонт на външните стълби, ремонт на купола и камбанарията и цялостната подмяна на подовата настилка.

Използвана е информация от rezervaciq.com