
Пряк достъп на местни производители до крайния клиент, се ангажира да наложи правителството в битката с високите цени на основни продукти. Това, според министър председателя Росен Желязков, ще стане в сътрудничество с общините и общинските структури.
Законодателни промени с цел скъсяване веригата на доставки, ограничаване на прекупвачите и на утежняването на цената, както и действия за недопускане на нелоялни и силови практики на пазара са още част от мерките, които правителството обеща да предприеме след свиканото от премиера днес съвещание относно цените на храните.
В изявление след съвещанието пинистър-председателят каза, че държавата ще се намеси, за да осигури "справедливи обществени отношения между всички участници в агрохранителната верига, справедлива пазарна и достъпна цена за крайния потребител".
Във взаимодействие с Комисията за защита на конкуренцията ще бъдат установени нелоялните търговски практики, скритите форми на концентрация и съгласуваните практики по вертикала. Затова обаче Парламентът трябва да обнови състава на антимонополния орган.
Като примери за нелоялни и силови практики, които пряко влияят на цените на основни хранителни продукти, Желязков посочи отложените плащания, едностранно налаганите такси и санкции и едностранното налагани стимули, увеличаващи цената.
Във възможно най-кратки срокове НАП ще изготви анализ за дейностите на търговските вериги, като се тръгне от производителя и се стигне до крайния потребител, включително - колко са посредниците, каква надценка всеки от участниците начислява, финансовата дисциплина на всеки по веригата, ДДС. Агенция Митници също ще направи анализ по линия на вноса от трети страни и вътрешно общностните доставки.
До месец ще бъде изготвена и законодателната инициатива по темата, която Министерският съвет ще внесе в парламента. Министърът за земеделието и храните Георги Тахов поясни, че целта на новия закон е да нормализира отношенията по цялата верига - от първично производство, през преработватели, през дистрибуцията на първичните продукти, както и търговията на едро и дребно. Тази регулация би довела до една нормализация на пазара, заяви Тахов. По думите му е важно земеделските производители да получат справедливи и достатъчни доходи за произведената от тях продукция, защото към момента съществува дисбаланс.
Министърът на финансите Теменужка Петкова представи данни във връзка с еднодневния обявен бойкот на 13 февруари. Данните сочат, че на 12 февруари оборотите на големите вериги са били на стойност 27,3 млн. лева, а на 13 февруари оборотите спадат до 19,4 млн. лв., т.е. с 28,8% в оборотите.
Днес следобед организатори на бойкота за пазаруване обявиха втори такъв - на 20 февруари т.г.